שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים בחול
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים בחול
 

לימודים בחול - – האם זה יקר יותר?


תמר רובינא

תמר רובינא - פדגוגית ויועצת לימודים בכירה

 
 

 

לימודים בחו"ל כבר מזמן נחשבים לאופציה אפשרית ואטרקטיבית עבור צעירים וצעירות ישראלים באשר הם, אשר מעוניינים לצאת לכמה שנים מהארץ ו"להתרענן" בלימודים בחו"ל, במגוון מדינות שונות.

בעוד בעבר מדובר היה בפריבילגיה האפשרית בעיקר לאמידים יותר שבינינו, כיום כבר בכלל לא בטוח שזהו המצב. נשאלת השאלה הבסיסית – מה יקר יותר – לימודים בחול או לימודים בישראל. בעוד לפני כמה שנים טובות התשובה לכך הייתה כמעט אוטומאטית (כי לימודים בחו"ל יקרים יותר מאשר לימודים בארץ), כיום כבר לא כל כך ברור מה יקר יותר.

 

למעשה, מוסדות לימודים רבים בחו"ל מציעים לימודים לתואר או תעודה כזו או אחרת תמורת תשלום שכר לימוד זעום, אשר לעיתים הינו אף נמוך יותר משכר הלימוד האוניברסיטאי בישראל. כך, מוסדות לימודים שונים בחו"ל מציעים לימודי תואר זולים ואטרקטיביים, ואפילו אפשרות למגורים זולים ביותר במגורי הסטודנטים. וזה מביא אותנו לקריטריון השני על פיו נרצה למדוד ולענות על השאלה – היכן זול יותר ללמוד. קריטריון זה הוא יוקר המחיה באותה מדינה, כמובן ביחס לשכר הממוצע שניתן להרוויח באותה מדינה (בעוד מרבית הסטודנטים הישראלים בחו"ל אינם מחזיקים באישור עבודה, רובם עובדים בכל זאת בדרך כזו או אחרת...). במרבית מדינות המערב כיום, ובראשן מדינות מערב אירופה ואוסטרליה, המחיה זולה ושפויה הרבה יותר מאשר בישראל, יחסית לשכר שניתן להרוויח שם. לכן, סטודנט ישראלי אשר יוצא ללימודים בחו"ל באוסטרליה למשל, יכול למצוא עבודה במשרה חלקית ולהצליח להתקיים ולהתפרנס הרבה יותר בקלות ובכבוד מאשר אם היה עושה זאת בארץ.

 

אז האם לימודים בחו"ל הם חוויה היקרה משמעותית מלימודים בארץ? לא בטוח כלל. במקרים מסוימים, ייתכן כי יציאה ללימודים וחו"ל עשויה אף להתגלות בסופו של דבר כדבר החסכוני לעשות. על מנת לנסות ולברר את מצב העניינים מבעוד מועד, כדאי לעשות מחקר קצר ומסודר – מהו שכר הלימודים במוסד אליו אתם מעוניינים להירשם ללמוד בחו"ל? מהו שכר הדירה הממוצע לסטודנטים באזור זה (ובמעונות, אם מתאפשר..)? מהו מדד יוקר המחיה במדינה זו (למשל – כמה עולה קנייה שבועית ממוצעת בסופר וכד')? לאחר שתשקללו את כל הנתונים הללו ועוד, תקבלו מושג מסוים בנוגע למה משתלם יותר – לימודים בחו"ל או בארץ...


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה