שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים בחול
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים בחול
 

צעירים לומדים בחול – טוב למדינה?


תמר רובינא

תמר רובינא - פדגוגית ויועצת לימודים בכירה

 
 

לימודים בחו"ל הפכו במהלך העשור האחרון להיות אופציה פופולארית ביותר בקרב צעירי וצעירות ישראל, אשר יוצאים בהמוניהם מדי שנה ללימודים בארצות הברית, מדינות אירופה, אוסטרליה ועוד. גורמי המשיכה של כל אותם צעירים וצעירות ישראלים ללימודים בחו"ל הם רבים ושונים, כאשר בין העיקריים שבהם ניתן למנות את תנאי הקבלה הבלתי אפשריים המונהגים בארץ בחלק מן המקצועות (למשל – רפואה, וטרינריה וכד'..) לעומת תנאי קבלה נוחים יותר בחו"ל, את הרצון בתואר ממוסד יוקרתי נחשב בחו"ל ועוד.

 

בעוד השאלה – האם לימודים בחו"ל טובים לאותם צעירים ישראליים או לא, היא שאלה לדיון בפני עצמו, שאלה מעניינת לא פחות היא – מהי ההשפעה של היציאה ההמונית ללימודים בחו"ל על מדינת ישראל? האם מדובר במגמה חיובית ומועילה שיש לטפח ולעודד?

כנראה שגורמים שונים יתנו תשובות שונות לשאלה זו, אך באופן כללי ניתן לומר כי קיימת בעייתיות מסוימת במצב. בעייתיות זו נובעת מכך שעולם האקדמיה הישראלית נמצא במצב גרוע ועגום מזה שנים רבות, ההשקעה הציבורית בתחום זה היא מהנמוכות בעולם המערבי, והביטוי לכך הוא בין היתר יציאה המונית ללימודים בחו"ל, כאשר לא מעט מאותם תלמידים מבריקים בוחרים להישאר בחו"ל גם לאחר סיום לימודיהם, מפאת התנאים בנוחים למחייה ותעסוקה בתחומים שונים במדינות המערב האחרות.

 

תופעת "בריחת המוחות" המפורסמת הינה חלק בלתי נפרד מהמשוואה הזו – אינספור צעירים וצעירות ישראלים אשר יוצאים ללימודים בחו"ל רואים כי טוב, משיגים עבודה או מלגה למחקר בחו"ל, ונשארים שם לאור האלטרנטיבה העגומה המחכה להם במידה ויחזרו לארץ.

קיימים גם יתרונות רבים ביציאת צעירים ללימודים בחו"ל – הרחבת אופקים וחילוף תרבויות, היפתחות לעולם וייצוג נאות של ישראל במדינות זרות, העשרה והעצמה אישית עבור כל אחד ואחת מאותם סטודנטים המרוויחים המון באופן אישי מחוויית הלימודים בחו"ל ועוד. אך באופן כללי ניתן לומר כי מרביתם עושים זאת מאילוץ מסוים ולא מבחירה, בגלל התפוררותם ההדרגתית של האקדמיה ועולם הלימודים הגבוהים בישראל וכד'.

לאור המחאה החברתית הגוברת בישראל, נראה כי עולם הלימודים הגבוהים והאקדמיה הוא עוד סקטור הזקוק לייצוג הולם, ולדרישה לשינוי מעמיק במצב הקיים...


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה