שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים כללי
 

אילוף כלבים – דגשים ונקודות חשובות


David
 
 

חיזוק חיובי כתנאי הכרחי

תנאי בסיסי ומאוד חשוב בכל הנוגע לאילוף כלבים הוא החיזוק החיובי. כלב צריך לדעת מתי הוא עושה מעשה נכון ומתי לא והדגש חייב להיות יותר על החיזוקים החיוביים. אלה באים לידי ביטוי בכמה דרכים כמו ליטופים וחיבוקים, הענקת ממתקים שהכלב אוהב ועוד. החיזוק החיובי הוא החלק בלתי נפרד מהדרך שבה כלב לומד לתקשר עם הבעלים ומעבר לכך, עם אחרים שאינם מכירים את הכלב באופן ישיר. הכלב לאורך תהליך האילוף חייב להכיר את הקשר שבין פעולות שהוא מבצע ובין התגמול שהוא מקבל בעבור פעולות אלה. כמובן שבתחילה ההתניה תהיה משמעת גבוהה בעבור ממתקים, אולם עם הזמן התניות אלה יהפכו להתנהגות מובנית ונורמטיבית. נקודה חשובה היא שהתגמול חייב להיות כמה שיותר קרוב מבחינת זמן פעולה שכלב ביצע. אם נמתין זמן רב לאחר הפעולה, הכלב לא יבין את הקשר והמשמעות תאבד.

סבלנות וחזרה בסביבה סטרילית

אילוף כלבים זו אמנם תורה סדורה, אולם לכל כלב יש את האופי שלו והיכולת להתמודד עם התהליך. דגש אחד מאוד חשוב הוא לשמור על סביבת אילוף סטרילית. הכוונה היא לאלף את הכלבים במקום שבו לא תהיה הפרעה מכל גורם אחר, בין אם מדובר על מכונית, אדם נוסף ואפילו כלב אחר. כלבים שאינם מאולפים אינם יכולים להתמודד כראוי עם הפרעות הקשב ועל אחת כמה וכמה כאשר אנו מנסים לאלף גורים. בנוסף לסבלנות, חייבת להיות גם חזרה תמידית על פקודות ועל הוראות. כלבים אינם מבינים על הפעם הראשונה שמורים להם לשבת, ללכת ליד, לשכב או לאכול על פי פקודה, אלא צריך לעבוד איתם על זה לאורך זמן. יש מי שיקלטו מהר ויש מי שלאט יותר, אולם מבחינתו הסבלנות והחזרה הקבועה הן מה שיתנו לתהליך האילוף את האפקט הדרוש.

 

לזכור תמיד מיהו הכלב

יש כיום מספר רב של גזעים וסוגי כלבים ולכל אחד מהם יש את הגנים שלו שמשפיעים על האופי ועל היכולת לחיות לצד בעלים. כאשר אנו מאמצים כלב, חשוב להכיר את המקורות שלו מבחינה גזעית כדי להבין יותר על הכלב ולבנות, יחד עם איש מקצוע זו דרך טובה, תכנית אילוף מתאימה. החשיבות של תהליך אילוף מתאים עם שימת לב קפדנית על הדגשים שהוזכרו לעיל תיתן בסופו של דבר לכלב את הכלים לחיות לצד בני אדם שהוא יאהב, יעריך וכמובן יוכל לחיות כחלק מלהקה שבה הוא יידע בדיוק את מקומות. מבחינתנו אילוף כלבים כמקדם ביטחון עצמי הוא בסיס נכון להתחיל ממנו.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה