שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים כללי
 

טיפ למורה פרטי למתמטיקה - הכנת שיעור פרטי


רועי
 
 

בעבר, תלמידים שנעזרו במורה פרטי למתמטיקה היו התלמידים החלשים בכיתה. הם נעזרו בשירותיו של המורה על מנת להדביק את הפער מחבריהם ולהישאר עם "ראש מעל המים".
היום התמונה שונה לחלוטין. סקרים שונים שבוצעו ע"י משרד החינוך מצביעים על 30 אחוז ויותר מכלל התלמידים שנעזרים בשירותיו של מורה פרטי כאשר המובילים בתחום הם מורים פרטיים למתמטיקה ואנגלית.

שוק המורים הפרטיים בישראל הולך ומתרחב כל הזמן. אם זה בגלל הירידה המתמדת ברמת ההוראה בבית הספר ואם זה בגלל החינוך למצויינות והישגים והרצון לבלוט מעל כולם. שיעור פרטי אינו מילה גסה ואינו מהווה סימן לתלמיד חלש כמו שהיה בעבר.

בבחירת המורה למתמטיקה מושקע זמן רב. אם אלו ההורים של התלמידים או התלמידים עצמם. הם רוצים, בצדק, לקבל את הטוב ביותר עבורם מאחר שמלבד הרצון להשתפר ולהצטיין, עבודה עם מורה פרטי למתמטיקה משמעה השקעת זמן רב וכסף.

איך תוכלו אתם, מורים פרטיים למתמטיקה, להגיע למצב בו השיעור והזמן שתשקיעו עם התלמיד יהיו האופטימליים ביותר ויביאו לשיפור המשמעותי ביותר? איך תתפסו כמורים פרטיים איכותיים למתמטיקה ותרחיבו את מעגל התלמידים שלכם? אני מאמין שלאחר שתקראו מאמר זה תקבלו את הכלים להגיע לכך.

עבודה מקדימה

מורה פרטי טוב תמיד מגיע מוכן. זה המוטו שאני מאמין בו. ההכנה המוקדמת מורכבת ממספר דברים עיקריים.

השיחה הראשונה עם התלמיד/ההורה

חשוב לשאול את התלמיד מה החומר בו הוא מתקשה ומהי מידת ההיכרות שלו עם נושאים קודמים. בצורה זו אתם תתכננו מה תהיה נקודת ההתחלה שלכם. ניתן גם לשאול שאלה קצרה על החומר כדי לוודא את מידת בקיאותו.

בררו מהו גיל התלמיד - שיטת ההוראה משתנה מאוד בין הגילאים.

בידקו האם מדובר בעזרה חד פעמית לפני מבחן או בעבודה קבועה למשך השנה. אם מדובר על מפגשים קבועים, הכינו תוכנית עבודה לשיעורים הפרטיים.

שאלו האם הוא עבד בעבר עם מורים פרטיים ומדוע החליף אותם - אולי תוכלו ללמוד מהשגיאות שהם עשו ולהגיע עם גישה שונה.

לאחר השיחה ולפני השיעור הפרטי

הכינו קווים כלליים לתוכנית עבודה עבור השיעורים הפרטיים - אל תיכנסו לפרטים, תוכנית העבודה צריכה להיות גמישה ולתמוך בשינויים, במיוחד לפני השיעור הפרטי הראשון.

הכינו מערך שיעור - עבור השיעור הפרטי הראשון כדאי להכין את ההצגה העצמית שלכם, להשאיר יותר זמן לשאלות ולהסברים מפורטים. לשאר השיעורים, חשוב להציג את הנושאים שעברנו, הנושא הנוכחי והקשר ביניהם כדי לתת תמונה רחבה על החומר הנלמד. הכינו שאלות דוגמא שמקיפות את ההסברים שלכם. כדאי שהשאלות תהיינה שונות אחת מהשנייה כדי לכסות כמה שיותר נושאים וטכניקות.

מהלך השיעור הפרטי

עבור השיעור הפרטי הראשון - הציגו את עצמכם ואת תוכנית העבודה הכללית. נסו ליצור אווירה חמה ופתוחה והסבירו לתלמיד שכדאי לו לשאול כל שאלה, אפילו הקטנה ביותר.

הציגו את הנושא וקשרו אותו לנושאים אחרים. הסבירו בצורה תיאורטית את הנושא ופיתרו שאלה אחת או שניים. לאחר מכן מומלץ לתת לתלמיד לנסות לפתור עם ליווי שלכם ולבסוף לבדוק האם הוא יודע לפתור שאלה אחת לבד. שלב זה הינו קריטי בתהליך הלמידה של מקצוע המתמטיקה - ללא תרגול עצמי התלמיד לא ילמד מתמטיקה, גם אם תהיו המורים הפרטיים הטובים ביותר. דגש חשוב נוסף הוא לא לקפוץ לשלב התרגול לפני שהסברתם בצורה תיאורטית. סכמו כל נושא ושאלו שאלות וידוא הבנה.

השאירו לתלמיד שאלות לתרגול עצמי עבור כל נושא. אימרו לו שהוא יכול לפנות אליכם בין השיעורים - לפעמים בעיה קטנה תמנע ממנו להמשיך לתרגל ואז ילך לאיבוד זמן יקר.

סכמו את השיעור, טעויות נפוצות שהיו לתלמיד ואיך להימנע מהן והשאירו מקום לשאלות אחרונות שלו.
אם אתם מורים לילדים בגיל יסודי וחטיבת ביניים, חשוב לערב את ההורים ולהציג להם את המטלות שנתתם.

בין השיעורים הפרטיים

עבודתכם כמורה למתמטיקה אינה מסתיימת לאחר שהשיעור נגמר.

בידקו שהתלמיד אכן מבצע את המטלות שנתתם לו ושואל שאלות במקרה הצורך. אם הוא אינו עושה זאת, חיזרו והסבירו לו על חשיבות התרגול העצמי להצלחתו במקצוע המתמטיקה.

בידקו את השיפור של התלמיד - ניתן באמצעות שאלות שמכסות את הנושא. אפשר אפילו להקדיש שיעור אחד מדי פעם למבחן ביניים.

לסיכום

בניגוד למה שמספר מורים פרטיים חושבים, העבודה בתור מורה פרטי אינה רק להגיע לשיעור ולהתחיל להסביר. מדובר על עבודה מקדימה ושיפור מתמיד כל הזמן על מנת להפוך את הזמן שבשיעור הפרטי לאופטימלי והיעיל ביותר עבור התלמיד שלכם.
אני בטוח שמורים למתמטיקה שיפעלו לפי העקרונות שציינתי כאן יוכלו לשפר משמעותית את איכות השיעורים הפרטיים שהם מעבירים.

בהצלחה לכולנו!


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה