שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2542
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים כללי
 

טיפים לבחירת מקצוע בחיים


אלה
 
 

טיפ מספר אחד: היו יצירתיים!

אני באה מדור שאותו לימדו שחשוב להשיג תעודת בגרות אבל זה לא מספיק. שהיום תואר ראשון הוא כמו תעודת בגרות ושחייבים, אבל חייבים, לעשות לפחות תואר ראשון כלשהו. ובגיל 20-22 כבר מצפים ממך שתדע מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול. למרות שכבר הוכח מחקרית שעד שנות ה-30 לחיינו אנחנו עדיין מצויים בתהליך של הבשלה וחיפוש עצמי.מה שנשמע אגב, מאד לגיטיטמי, אם חושבים על זה - אבל לא אצלנו! לא כשמדובר על עם הספר. אנחנו הרי יותר טובים מהשאר ואנחנו אמורים להיות אור לגויים. אנחנו כבר בגיל 22 אמורים לדעת מה אנחנו רוצים להיות, ומי שעוד לא מצא את יעודו בחיים הוא אשכרה, בבעיה!

אז היום, אחרי שאני כבר אמא לשניים בעצמי, אני יכולה לומר לכולכם בפה מלא: קחו אוויר! קחו את הזמן. ללמוד משהו רק כי אתם צריכים עכשיו לרצות את ההורים ולא את עצמכם, זו הטעות הכי גדולה שתוכלו אולי לעשות בתחילת הדרך. מהר מאד יחלפו להם כמה שנים טובות ופתאום תתעוררו ותגידו: אבל למה אני במקצוע הזה בכלל? זה לא עושה לי טוב, זה לא מעניין אותי בשום צורה, ואיך לעזאזל עכשיו אני מתקן את כל המצב הזה?

למעשה, הכל מתחיל עוד מבית הספר. מלמדים אותנו בצורה של "פעם". כולם לומדים אותו דבר: מתמתיקה, ספרות, תנ"ך, לשון ובהמשך נותנים לנו "לבחור" מתוך ליין מצומצם מאד של מקצועות את המגמה שלנו: ביולוגיה, כימייה, מתמתיקה, אמנות, סוציולוגיה-פסיכולוגיה - ובזה זה מסתכם בערך...

מה שמערכת החינוך שלנו שכחה זה שהעולם של היום מתקדם בקצב מטאורי, ואין מצב שבמסגרת כל כך מיושנת וארכאית נצליח למצוא את מה שאנחנו באמת טובים בו או שמעסוק בו בעתיד. למעשה, רוב המקצועות שבהם נעסוק כשנגדל ונסיים בית ספר ותיכון, הם מקצועות שאפילו לא קיימים עדיין כשאנחנו בבית הספר. 

מה המסקנה? היו יצירתיים!! אל תפסיקו לחשוב מחוץ לקופסא. תמיד חפשו במה אתם טובים. איפה יותר נוח לכם, איפה אתם חזקים. האם אתם טובים כשאתם עוסקים במשהו טכני? כשצריך לתקן משהו? או אולי אתם טובים דווקא בתכנון והפקה של דברים? ואיך אתם בכתיבה וניסוח למשל? אולי דווקא שם נמצאת עצמתכם?

בעולם כל כך מתחדש כמו שלנו היום, אין טעם לחשוב רק על מקצוע אחד. כזה שיעשה נחת להורים. חשוב קודם כל לגלות את עצמכם ולהבין במה אתם חזקים. מה עושה לכם טוב בנשמה, את המצקוע המתאים כבר תדעו לזהות בהמשך הדרך. 

טיפ מספר שתיים: אל תתפתו ללימודים אקדמאיים.

כמובן שאם ברור לכם כבר המון זמן שאתם נועדתם למקצועות הרפואה למשל, אז סביר להניח שכן תצטרכו ללמוד לימודים אקדמאיים ולהשקיע לא מעט שנים בלימודים גבוהים. אין בכך כל פסול כמובן, אני מאד נהנתי בכל שנות לימודיי האקדמאיות. הרחבתי אופקים, זה פתח לי את הראש, אין ספק. אבל בסופו של דבר, במקרה שלי לפחות, מצאתי את עצמי בתחום מקצועי שיכולתי בקלות להגיע אליו גם בלי כל הלימודים האקדמאיים הללו.

אז נכון. יש שיגידו שזה תמיד טוב בשביל ה"רזומה". שבקורות החיים שלך יופיע לפחות תואר אקדמאי אחד, אבל אני יכולה לספר לכם על לא מעט מנהלים בכירים שהתעודה היחידה שיש להם ברזומה היא תעודת המגרות שלהם.

ואני לא אשקר: יש מקומות עבודה שלא יתנו לכם להתקדם מבלי שתהיה לכם תעודת תואר ראשון לפחות, אבל את זה אפשר תמיד לעשות גם אחרי שרכשתם מקצוע שת'כלס יביא לכם את הפרנסה ואולי גם את האהבה המקצועית שלכם. אין לי ספק שאם תנסו ללכת בדרך ההפוכה: כלומר, לבחור קודם כל בלימודי תעודה או מקצוע שממש מעניינים אתכם ורק אחרי שתתחילו לעבוד ולצבור ניסיון תחליטו במה אתם עושים תואר ראשון - אין לי ספק שאז גם הבחירה שלכם על איזה תואר ללכת תהיה הרבה יותר נכונה ומדוייקת עבורכם.

טיפ מספר שלוש: חקרו היטב את כל האפשרויות!

בתי ספר מקצועיים יש בשפע, אך רובנו לא תמיד מכירים אותם. התחילו במחקר מעמיק. בדקו מהן כל האפשרויות העומדות בפניכם, וחפשו את מה שהכי "עושה לכם את זה". 

קחו לדוגמה את בתי הספר לטלוויזיה שיש היום בארץ. מישהו מכיר? אני מוכנה להתערב שיש עוד מלא אנשים כמוני, שעד לא מזמן חשבו שבכדי להתקבל לתחום התקשורת בארץ ובעיקר לעבוד בטלווויזיה זו זכות ששמורה רק למי שלמד תואר בתקשורת או שהגיע לתחום כי השתתף במקרה באיזו תכנית ריאליטי ומזלו האיר לו פנים.

אז זהו, שלא! קחו לדוגמה את בית הספר לטלוויזיה מבית רשת, שם תוכלו ללמוד מגוון רחב של מקצועות בתחום הלטלוויזיה ואפילו ללמוד מהטובים ביותר. ממש מאלה שנמצאים שם בשטח מידי יום ועושים טלוויזיה. 
אז בין אם אתם אנשי במה, או דווקא כאלה שאוהבים להיות מאחורי הקלעים ולגרום לדברים לזוז ולנוע, אתם יכולים לגלות דווקא בבית ספר כזה את עתידכם המקצועי ודווקא משם לפצוח בקריירה מופלאה שאף אחד אולי לא חשב עליה קודם. 

טיפ מספר ארבע: הקשיבו ללב!

ובעצם מעבר לטיפ האחרון אין יותר מה להוסיף. הכל בסוף מתחיל ונגמר במה ששלב שלכם יש לומר לכם. התפקיד שלכם הוא רק להקשיב לו. כל השאר כבר יסתדר. בהצלחה!


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה