שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים כללי
 

נתוני הבגרויות כמדד לאיכות מערכת החינוך בישראל


גל אמנון
 
 

בקרב מרבית אזרחי המדינה, כמו גם מרבית הפוליטיקאים, העסקנים וקובעי המדיניות למיניהם, מערכת החינוך היא ללא ספק אחת המערכות העיקריות והחשובות ביותר בישראל כיום, כמו בכל מדינה או חברה אחרת באשר היא. מערכת החינוך, יעילותה ואיכותה קובעות במידה עצומה את פני החברה והמדינה בעתיד, כמו גם בהווה, ולכן אין חילוקי דעות בדבר חשיבותה וזכאותה של מערכת זו לתקצוב וניהול נכון ויעיל.

על מנת לבחון את מצב מערכת החינוך בישראל כיום, ניתן להביט במדדים שונים ורבים, כאלו המשווים אותנו לשאר מדינות ה OECD, כאלו המצביעים על העדיפות התקציבית המספקת או לא מספקת שמקבלת מערכת החינוך בתקציב המדינה וכד'.

אחד המדדים הברורים והמיידיים ביותר לבחינת מצבה ואיכותה של מערכת החינוך בישראל הוא בחינות הבגרות. הבגרויות הן למעשה סדרת המבחנים הקובעים כמעט לחלוטין את ציוניו הסופיים של כל תלמיד ותלמיד, כאשר הבגרויות מהוות סוג של אינדיקטור ואפילו מערכת דירוג מסוימת, המתארת את יכולותיו או את רמת השקעתו של כל תלמיד ותלמיד.

כך, נתוני הבגרויות בישראל משמשים גופים שונים מזה שנים על מנת לבחון את מצבה של מערכת החינוך בישראל – מהו אחוז הזכאים לבגרות בקרב צעירי ישראל? מהם ציוני הבגרות הממוצעים? מהם המקצועות הפופולאריים ביותר בהם בוחרים לעשות מרבית הנערים והנערות את הבגרות שלהם? וכד'..

על פי בחינה של נתונים אלו לאורך השנים, ניתן לומר בלשון המעטה כי מערכת החינוך בישראל אינה נמצאת במצב טוב כל כך. ממוצע הזכאים לתעודת בגרות בישראל מבין כלל התלמידים ובני שכבת הגיל המתאימה בארץ, הוא מהנמוכים בעולם המערבי. בבחינות המיצ"ב השנתיות הנערכות על מנת לנסות ולהעריך את רמתם של כלל התלמידים במקצועות ליבה מרכזיים, מקבלים תלמידי ישראל ציונים נמוכים ביותר בממוצע, בהשוואה למדינות מערביות אחרות וכד'.

מה ניתן להסיק מכל זה? כנראה שההשקעה במערכת החינוך הישראלית אינה מספקת עד כה. יש צורך להשקיע עוד כספים, להתוות מדיניות חדשה ולחולל שינוי אמיתי במערכת זו, הקובעת כאמור את עתידה של החברה הישראלית. אולי אז נראה שינוי אמיתי גם במדד העיקרי לבחינת מצב מערכת החינוך – בגרויות ומבחנים דומים נוספים...


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה