שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2572
מאמרים: 7615
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים כללי
 

סוגיות בנושא בחינות הבגרות


 
 

במדינת ישראל מהווה תעודת בגרות תנאי קבלה בסיסי ללימודים אקדמיים, וכן כרטיס כניסה נחוץ עבור משרות ועבודות שונות בשוק העבודה. בתוך כך, ממוצע בגרויות משקף את מידת הצלחתו של התלמיד במהלך שנות התיכון, ומהווה לצד הפסיכומטרי כלי להערכת ולמיון המועמדים לתואר ראשון. יחד עם זאת, אנשי חינוך ואקדמיה מובילים בארץ תוהים על היותן של הבגרויות במתכונתן הנוכחית כלי שוויוני ונחוץ, ותוהים אם יש מקום לחולל שיוני.

 

בחינות הבגרות בתכונתן הנוכחית

בחינות בגרות נערכות על ידי משרד החינוך מדי שנה במועדי חורף וקיץ בשנות הלימוד האחרונות של התיכון. הבחינות מחולקות ליחידות שונות, ועל מנת לקבל תעודת בגרות מלאה יש להגיע לעשרים ואחת יחידות. בתוך כך, חלק מבחינות הבגרויות הינן בגדר חובה, כמו בגרות במתמטיקה, היסטוריה ואנגלית, וחלקן נחשבות למקצועות בחירה כמו הבגרות בערבית או באומנות. כמו כן, לכל מקצוע יש יחידות מינימום נדרשות, ואפשרות לגשת ליחידות מתוגברות המעמיקות את הידע באותו תחום.

 

הצעות לשינוי במתכונת הבגרויות בישראל

כאמור, רבים מקרב אנשי החינוך והאקדמיה טוענים כי בחינות בגרות במתכונתן הנוכחית אינן משקפות את מיומנויות התלמידים, אלא רק מציגות ידיעות בתחומי לימוד שונים. לכן, הן אינן מהוות כלי מדידה אחיד, שיווני ומדיד לקביעת יכולתם של מועמדים ללימודים אקדמיים. הדוגלים בגישה זו מציעים להשאיר רק בחינות הבודקות מיומנויות ספציפיות כמו עברית, אנגלית ומתמטיקה, שבהן ניתן יהיה להעמיק ולהתמקצע, ואילו את תחומי הדעת כמו היסטוריה, ספרות וגיאוגרפיה להותיר כמקצועות לימוד פנימיים בבתי הספר. לדעתם, גישה זו תוביל ליצירת תלמידים בעלי שפה עשירה, יכולות חשיבה ריאליות ומילוליות מפותחות, וכן שליטה גבוהה בשפה האנגלית הנחוצה ללימודים האקדמיים בפרט ולחיים בעולם הגלובאלי בכלל. יחד עם זאת, לגישה זו גם הרבה מתנגדים החוששים מפני רידוד רמת הידיעות של תלמידי התיכון. לכן, עד שסוגיות אלו ייפתרו, תמשיך להיות בגרות מלאה קריטריון חשוב ומהותי הנדרש מבוגרי בית ספר התיכון.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה