שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2540
מאמרים: 7581
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> לימודים כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
לימודים כללי
 

רכיבה טיפולית – התועלת וההנאה


יובל

כרכור - הרפואה לללימודי רפואה משלימה

 
 

 

לימודי רכיבה טיפולית מתאימים למי שרוצים לשלב  שתי אהבות – אנשים ובעלי חיים.  כשם שהרכיבה הטיפולית היא אתגר למטופל, כך היא אתגר למטפל.  על פי עדויות של מטופלים ושל הוריהם, התרומה של הרכיבה  הטיפולית לשיפור תפקוד, למיצוי כישורים ולשכלול יכולות, לחיזוק הביטחון העצמי וליצירת תקשורת חברתית ובין-אישית טובה יותר היא עצומה.

 לרכיבה על סוסים יש  ערכים מוספים רבים, המעצימים את התועלת הוודאית הגלומה בתהליך השיקום המתקיים במסגרת הרכיבה הטיפולית. לבד מהשיפור המוכח, המוחשי, שמושג במסגרת רכיבה טיפולית בהיבטים ידועים כגון: קואורדינציה, שיווי משקל, התמצאות המרחב, חיזוק הביטחון העצמי -  יש רבים, ילדים ומבוגרים, אשר הודות לרכיבה ובמהלכה מרסנים דחפים, לומדים לדחות סיפוקים, רוכשים יכולת להיות אחראים לא רק לעצמם אלא גם לסוס עליו הם רוכבים.

 רכיבה טיפולית - הממשקים הנושקים זה לזה

הממשקים השונים שבין האדם לבעל החיים מאפשרים גילוי ומיצוי של משאבים פיזיים, רגשיים ומנטאליים רבים.  לנוכחותו של מדריך, בוגר קורס רכיבה טיפולית, יש חשיבות רבה ותרומה משמעותית להפקת המיטב והמרב מהתהליך. שלושה גורמים מעורבים בתהליך ותרומתו של כל אחד מהם להצלחת הטיפול חשובה ביותר.

הבוגרים של לימודי רפואה משלימה ודאי יכולים להעיד על תרומתה של הרכיבה הטיפולית, הגם שאינה נמנית באופן טבעי עם טיפולים השייכים לתחום רפואה אלטרנטיבית, להבהרתו ולחיזוקו של הקשר בין גוף לנפש והשפעתם זה על זה.

רכיבה טיפולית מסייעת רבות בתחום ההתפתחותי. הרוכבים על סוסים מתנסים וחווים במהלך הטיפול – אשר קיומו בחוץ, בטבע, "מרגיש" למטופלים כמו חוג בחירה נעים ומהנה -  תחושה של הצלחה שמקורה בהיווכחות-לדעת כי (גם) הם יכולים להצליח, כמו "כולם".

רכיבה טיפולית  היא רכיבה חווייתית

לא מדובר במסגרת טיפולית רגילה. הקשר המיוחד שנרקם בין המטפל מהטופל ובין הסוס יוצר מעין קבוצת תמיכה לצמיחה ולהעצמה, כאשר האפקט הטיפולי נעשה  באווירה חמה ותומכת. המטופל לומד את תנועות הסוס ומתאים עצמו אליהן, תוך שהוא משפר את יציבתו, מגיב למצבים המשתנים, פועל בשיתוף פעולה מלא והדוק עם הסוס, תוך שהוא ער וקשוב להנחיות המטפל.

רכיבה טיפולית,זואותרפיה, מאפשרת למטופלים להתנסות במסגרת מובנית אבל לא קשוחה, מחייבת אבל לא תובענית. מבחינה מסוימת, ניתן להגדיר את התהליך הטיפולי כניסוי וטעייה. בה בעת שהמטופל לומד את הסוס הוא לומד גם את עצמו, רואה למה הוא מסוגל, היכן הוא תקוע ומוגבל, היכן הוא חופשי יותר והיכן הוא מסורבל. רכיבה טיפולית היא מעין מעבדה פתוחה, שבה משפיעים גורמים שונים, חלקם מודעים וחלקם בלתי מודעים, על הרכיבה: מזג האוויר, הרוח, החום, הקור, תנאי הראות, שקט או רעש ועוד. על המטופל להתגבר על "רעשי הרקע" – במירכאות ובלעדיהן ולתפקד בתוכם.

 

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה