שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2541
מאמרים: 7584
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> פסיכומטרי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פסיכומטרי
 

הכול אודות המבחן הפסיכומטרי


 
 

מבחן פסיכומטרי הינו כלי נפוץ בכל העולם המשמש להערכת כישוריו של אדם ביחס לאחרים, ולמעשה קיימים סוגים רבים של מבחנים פסיכומטריים המשמשים מוסדות וארגונים ככלי מיון, סיווג והערכה של יכולות המועמד ללימודים או למשרה. בישראל מתייחסים בדרך כלל אל מבחנים אלו בהקשר לבחינת המיון הרשמית עבור מוסדרת האקדמיה, ועבור מרבית הסטודנטים מהווה הבחינה אתגר לא פשוט, אותו חייבים לעבור על מנת להתקבל אל מגמות הלימוד הנחשקות.  יתר על כן, הציון הפסיכומטרי הפך זה כבר ליותר ממספר פשוט ונחשב לסמל סטאטוס המעיד על יכולותיו וכישוריו של האדם. יש לציין כי לעיתים קרובות מדובר בהתייחסות החורגת מכל פרופורציה, בהתחשב בעובדה שהבחינה שאיננה מעידה על רמת המשכל ואף ניתן ללמוד עבורה ולשפר את ציוניה באמצעות מבחנים חוזרים.                           

הבחינה הפסיכומטרית בישראל

בחינת הפסיכומטרי משמשת אוניברסיטאות ומוסדות להשכלה גבוהה בארץ ככלי מיון למועמדים ללימודי תואר ראשון  כבר מתחילת שנות השמונים, ומאז עבר המבחן לא מעט שינויים מבחינת שאלות ותצורות. מידי שנה נקבעים מספר מועדי פסיכומטרי אליהם יש להירשם מראש ואילו התשלום עומד כיום על 500 שקלים. אל הבחינה שאותה כותב ובודק המרכז הארצי לבחינות ניגשים שבעים אלף איש בשנה, רובם מתכוננים לקראתו במכונים המציעים קורסים ייעודיים. הציון הסופי נקבע על ידי בדיקת התשובות והשוואת ההצלחה בין כלל הנבחנים באותו המועד, כאשר הציון המושלם הינו 800 נקודות אך רק עשרה אנשים בשנה יגיעו אליו ,בעוד הציון הממוצע עומד כיום על 537 נקודות. חשוב לדעת כי הציון בבחינה משוקלל בדרך כלל עם נתונים נוספים של המועמד, ובמיוחד עם תוצאות בחינת הבגרות העשויות להיות שוות ערך או לעיתים שוות מעט יותר מהציון בבחינה.

מבנה הבחינה הפסיכומטרית

בחינת הפסיכומטרי מאורגנת בנוסח של מבחן אמריקאי, נמשכת שלוש שעות ועשרים דקות, ומורכבת משלושה פרקים עיקרים:

חשיבה כמותית – פרק זה בודק את ההבנה ויכולת השימוש במונחים מתמטיים שונים כדוגמת אלגברה, גיאומטריה, הסקה מתרשים גראפי או טבלה, וכן בעיות לוגיות מילוליות. חשיבה מילולית – כאן נבדקים בין היתר יכולות חשיבה לוגיות, כישורים לשוניים, הבנת הנקרא, הסקת מסקנות וגם ניתוח טקסטים וכישורי כתיבה דרך כתיבת חיבור בפסיכומטרי. בחינה באנגלית – בחלק זה נבדקים אוצר המילים ויכולות ההבנה והקריאה של טקסטים אקדמיים בשפה האנגלית.

שלושת הפרקים הראשיים נחלקים לשמונה תתי פרקים המופיעים בסדר בלתי קבוע ומשתנה בין נבחן לנבחן, כאשר הזמן המוקצב לכל תת פרק הינו עשרים וחמש דקות. חשוב לציין כי שניים מתוך הפרקים הינם פרקי פיילוט מוסווים המשמשים למטרות פיתוח ושידוד הבחינה בעתיד, והללו אינם משוקללים בציון.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה