שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2545
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> לימודים וחינוך -> פסיכומטרי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פסיכומטרי
 

מבחן פסיכומטרי ורמת הלחץ שלנו


Alex Borod
 
 

 

ככל שזה נוגע למבחן פסיכומטרי, כולנו יכולים להזדהות עם תחושת הלחץ אשר אופפת את התקופה של הלימודים, אשר גוברת ככל שמועד הבחינה מתקרב. לפעמים נדמה לנו כי מטרתו של המבחן הוא לבחון את התפקוד שלנו תחת לחץ. האם זה נכון?

ההנחה כי מבחן פסיכומטרי מטרתו לבדוק את התפקוד היעיל של הנבחנים תחת לחץ, הינה הנחה רווחת ונפוצה, אולם היא איננה נכונה. הגוף אשר אחראי על ניהול הבחינה הינו המרכז הארצי לבחינות והערכה אשר נחשב כגוף יעיל, מאורגן ושקוף. במילים אחרות, אם הם היו רוצים לבחון את התפקוד של הנבחנים תחת לחץ, הם היו דואגים לציין זאת בהנחיות הבחינה. אולם כל אחד יכול להיכנס לאתר של המרכז הארצי ולהיווכח כי אין שום ציון או אזכור לדבר זה. מעבר לכך, לפי הפרסומים מאת המרכז הארצי, הלחץ אשר אופף את המבחן הינו השלכה שלילית בלבד, ואינו מהווה חלק ממטרת הבחינה.

 

 

אז מדוע לימודי פסיכומטרי הם כה מלחיצים?

 

בתשובה זו אפשר להתייחס לכמה מרכיבים אשר מהווים את הגורמים ללחץ שכולנו מרגישים לקראת המבחן ובמהלך קורס פסיכומטרי:

 

·         הבחינה עצמה: גם אם הבחינה עצמה אינה אמורה לבחון את רמת התפקוד שלנו תחת לחץ, הרי שהיא מוגבלת בזמן ומצריכה קצב עבודה גבוה עד מאוד, אשר לרבים קשה מאוד לעמוד בו. על כן, באופן טבעי נוצרת תחושה של לחץ במהלך המבחן כאשר כל הנבחנים לחוצים לסיים את התרגילים והשאלות במסגרת הזמן הקצוב וכך להרוויח כמה שיותר נקודות.

 

·         הנבחנים: גם התלמידים הנבחנים יכולים לתרום ולהוות את אחד מגורמי הלחץ במהלך המבחן בפרט או במהלך לימודי פסיכומטרי בכלל. לכל אחד מאתנו יש את השאיפה שלו ואת המטרות שלו כאשר הוא ניגש למבחן פסיכומטרי. אולם לא כל אחד מסוגל להוציא בקלות את הציון שהוא רוצה. הפער הזה בין השאיפה והיעדים של הנבחנים לבין הממוצע הידוע של המבחן (שהוא יחסית נמוך- 540), מהווה אף הוא גורם ללחצים ודאגות. בנוסף, הפער הזה מצביע על כך שהמבחן הוא יחסית קשה, מה שלא תורם לתחושת הרוגע.

 

·         הרגלי הלמידה: גם ההרגלים הלימודיים של כל אחד מאתנו מצליחים להשפיע על הלחץ שאנו מרגישים בעיקר בתקופת קורס פסיכומטרי. כולנו לומדים בתיכון שיטות לימוד מסוימות אשר אינן תואמות את אופן פתירת מבחן פסיכומטרי. אם בתיכון למדנו כי יש חשיבות רבה לשינון עובדות ולדרכים יסודיות לפתירת תרגילים, אז לקראת מבחן פסיכומטרי כולנו לומדים בקורסים השונים כי הדגש הוא על שיטות מזורזות לפתירת תרגילים, כאשר פחות מתייחסים לשינון עובדות. כך יוצא שאנו מגיעים חסרי ניסיון אל תקופת הלימודים למבחן, מה שעלול לגרום לנו להילחץ מהסיטואציה אף יותר.

 

 

·         מכוני ההכנה למבחן: גם בתי הספר הרבים והשונים על כל סוגי קורסי פסיכומטרי שהם מעבירים, מהווים גורם ללחצים מיותרים. מכוני ההכנה נוטים להגזים ולהפריז ברמת הקושי של המבחן, ולהכין אותנו לרמה יותר גבוהה מאשר זו שהמבחן דורש. אמנם שיטת לימוד זו מבטיחה כי לא ניתקל בקשיים מיותרים בבחינה, אולם אין ספק כי היא מצליחה להלחיץ אותנו בזמן הלימודים, וגם בעת המבחן עצמו.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה