שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> אנתרפולוגיה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
אנתרפולוגיה
 

הורדוס חייו


shipping4u.co.il

http://www.shipping4u.co.il

שירותי שילוח בינלאומי ועמילות מכס

משרד ראשי: 04-8663280 רחוב הבנקים 3, חיפה

info@shipping4u.co.il

 
 

 

תולדות חייו של הורדוס

הורדוס נולד בשנת 74  לפנה"ס  לאם ערבייה נבטית ששמה קיפרוסולאב אדומי שהתגייר. היו לו שלושה אחים ואחות.

כשהיה בן עשר כבש פומפיוס את ארץ ישראל  ובכך הביא לסוף שלטון החשמונאים. הורדוס למד יוונית, ושלט בשלוש שפות - ארמית יוונית ועברית.

בשנת 47 לפנה"ס, בגיל 25, בעקבות המהומות והמרידות החוזרות ונשנות נגד שלטונם ביהודה, החליטו הרומאים לבסוף למנותו ביהודה כשליט מקומי  - תפקיד רשמי כנציב הגליל. הרומאים קיוו בכך שהנציג יהיה נאמן לרומא וידאג לשלום.  בתפקידו זה נאלץ הורדוס להתמודד עם מורדים יהודים שלא הסכימו למשטר הרומי החדש.

הורדוס נהג בכוח רב וביד קשה ודיכא את המורדים ונשאר נאמן לשלטון הרומי ובתמורה נהנה הורדוס מסמכויות רחבות, ועזרה רומית  מול מתנגדיו מבית ומול שכנים עוינים מבחוץ .

 כשפלשו הפרתים לסוריה ולארץ ישראל בשנת 40 - 38 לפני הספירה,  מתתיהו אנטיגונוס, המלך החשמונאי האחרון כרת ברית עם הפרתים בתמיכת רבים היהודים.

הורדוס, שתמך ברומאים ורצה להצטרף למלחמה נגד הפרתים, ברח מירושלים ונסע לרומא ושם  זכה לקבלת פנים אוהדת מאוד. הורדוס שיכנע אתהרומאים  שהמלכתו למלך תשרת את האינטרסים של רומא ביהודה ו בשנת 40 לפנה"ס, על פי החלטת הסנאט הוא הומלך למלך יהודה.

עם שובו לארץ לחם נגד אנטיגונוס בעזרת הליגיון הרומי וכבש את ירושלים בשנת 37 לפני הספירה. אטיגונוס החשמונאי הוצא להורג וכךהבטיח הורדוס את מעמדו כמלך  יהודה בחסות הרומאים. 

להורדוס היו בחייו נשים רבות, והיה  נשוי לתשע נשים. היו לו ילדים רבים, שחלקם מתו ואף שלושה הוצאו להורג בפקודת.  אשתו השנייה היתה המפורסמת ביותר -  מרים החשמונאית, שהנישואים אתה היו כדי להשלים עם בית חשמונאי.

מרים החשמונאית ילדה 3 בנים -  אלכסנדר, אריסטובולוס ועוד בן  שמת בילדותו. לבסוף הורדוס האשים אותה  בבגידה והוציא להורג אותה ואת אמה, אלכסנדרה שהייתה מסוכנת במיוחד להורדוס בגלל קשריה לקלאופטרה מלכת מצרים.

שני ילדיה היו אהובים בקרב היהודים, והיהודים העדיפו אותם על פני הורדוס ועקב כך  הוצאו להורג בפקודת אביהם. רציחתם הביאה לדרדור ביחסים בין הורדוס ליהודים בארץ והורדוס המשיך לרדוף את בית חשמונאי, ואף הרג את הקרובים  אליהם .

בגלל שהורדוס תפס את השלטון בחסות הרומאים ולא מבחירה, היה עליו לנהוג ביד קשה ואכזרית. הוא הוציא להורג ארבעים וחמישה מראשי המשפחות שהיו נאמנים לאנטיגונוס. וגם הוציא  להורג 21 מחברי הסנהדרין ואף הזמין את הורקנוס לגור איתו כדי  על מנת שיוכל לשלוט בו.הורדוס גם פעל לחיזק האוכלוסייה הנוכרית בארץ ישראל, שהיתה נאמנה לרומים ואף גייס את רוב הצבא שלו מהזרים כי ידע שלא יפעלו נגדו עם האוכלוסייה היהודית.

בחסות האימפרייה בתקופת הורדוס לא היו איומים צבאיים ומלחמות ממדינות שכנות,  ולכן הורדוס פעל לפיתוח כלכלי, ופיתוח של מסחר בינלאומי, שבניית נמלים חדשים. כל זה התאפשר בגלל יחסיו הטובין עם האימפריה.

האיום הגדול על ממלכתו של הורדוס היה מקלאופטרה השביעית, מלכת מצרים שרצתה  להרחיב את ממלכתה ולהשיב לה שטחים ביהודה.

בשנת 31 לפנה"ס קלאופטרה  הפסידה בקרב  וכך ניצלה ממלכתו של הורדוס מסיפוח למצרים.

כדי להראות שהוא נאמן לרומא הורדוס בנה לאוגוסטוס שתי ערים -  קיסריה וסבסטיה ושלח את בניו להתחנך בחצר הקיסר ברומא. אוגוסטוס נתן להורדוס בתמורה את השטחים שלקחה ממנו קלאופטרה ואף הוסיף לו שטחים חדשים.

 שנת 10 לפנה"ס פלש הורדוס  לממלכה הנבטית כדי להילחם בשודדים שמצאו שם מקלט. אוגוסטוס כעס על כך והעם מרד ע"עי הסרת נשר הזהב שהורדוס קבע בשערי בית המקדש.

הורדוס מת ממחלה בשנת 4 לפני הספירה כשהיה כבן 70, ונקבר בהרודיון. עם מותו בנו ארכלאוס ירש אותו, אך הוא לא הצליח לשמור על המלוכה  ואיבד את כיסאו גם בגלל  מאבקים פנימיים, וגם שלא מצא חן בעיניי הרומאים.


בשנת  2006  התגלה  בהרודיון קברו של הורדוס לאחר יותר מ-30 שנות של חיפושים. מהשרידים ניתן לראות שהקבר הרוס.

*ברומא העתיקה נהגו להעביר סחורות בשילוח בינלאומי באוניות. הסחורות היו מגיעות לערי נמל ומשם מועברות לכל רחבי האימפריה. הורדוס היה ידוע בשיטת השילוח הבינלאומית שלו ובהחזקת צי אוניות גדול שמלבד העברת סחורות שימש להעברת אמצעי לחימה לאימפריה. 

ננכתב ע"י SHIPPING4U    http:// www.shipping4u.co.il

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה