שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2500
מאמרים: 7541
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> מדעי החברה כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
מדעי החברה כללי
 

מאפיינים של שיטת CBT לטיפול בחרדות


משה

משה גרוס - פסיכותרפיה

 
 

בני אדם הסובלים מחרדות ודיכאונות נוטים לראות את המציאות בשחור לבן - ולעיתים קרובות הם רואים בעיקר את השלילי בחייהם. למשל כאשר מדובר בחרדה חברתית, האדם חושש באופן לא פרופורציונלי מסיטואציות חברתיות בהן הוא עלול להישפט לרעה ע"י הסובבים אותו. חשיבה זו חד צדדית ולא מועילה, שהרי לא כל רושם שאנחנו עושים על אחרים שלילי ופעמים רבות הם כלל עסוקים בעצמם ולא בנו. לכן חרדה שכזאת מוגזמת, אינה רציונלית ועלולה להביא עימה סבל וקשיים לא מועטים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בא לתקן עיוותי חשיבה שכאלה וכך לגרום לשינוי בחיי האדם כבר בטווח הקצר. לטיפול בשיטת CBT מס' מאפיינים. קודם כל מדובר בטיפול הפועל באופן מבני ופרקטי, ומשום שהוא מכוון-תוצאה באופן זה ניתן להניח שיהיו בטיפול פחות שיחות שתכליתן אינן ברורה לשני הצדדים. בנוסף לכך התאוריה של הטיפול והדרך בה מיישמים אותה הם דבר אותו ניתן ללמוד ללא קושי רב. מדובר בעקרונות וטכניקות שכל אדם יכול להבין בהינתן הנחיה מתאימה.

מעבר ללמידת המונחים השונים ועבודה על אופן החשיבה, נהוג בCBT גם לתת למטופל משימות שיחשפו אותו למה שמלחיץ ומאיים בשבילו. חשיפה זו נעשית בדרך כלל בהדרגה כדי ליצור התמודדות יעילה ולהפוך את החוויה לפחות מלחיצה. כמו כן הטיפול יתייחס גם לתסמינים הפיזיים שהחרדה יוצרת. הרעיון הוא שמכיוון שהתפיסה של האירוע מעורר החרדה היא סובייקטיבית ושגויה, שינוי תפיסה זו תביא לשינוי לטובה גם במצב הרגשי של האדם וגם בנושא של טיפול בהתקפי חרדה ותסמיניהם.

בשל אופי הטיפול אותו תיארנו יש לגישת הCBT יכולת להעצים את המטופל ולתת לו אפשרות לסלול את דרכו להחלמה וללמוד דרכים לשמר מצב זה בעתיד. על המטופל להתאמן על הדברים אותם הוא לומד במהלך הטיפול, וכך יוכל ליישם אותם בחייו בהצלחה. יחד עם זאת, כמו בסוגי טיפול פסיכולוגי אחרים הצלחת הדבר נשענת על הכימיה בין המטופל למטפל, על יכולתם לשתף פעולה, על התמיכה שמקבל המטופל ועל רמת המוטיבציה שלו לעבוד על הבעיות בזמן הפגישות וביניהן.

אלו הם המאפיינים העיקריים של הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי - העצמת יכולת ההתמודדות, טיפול באמונות המחשבות וההתנהגות, שינויי הדפוסים הלא בריאים אותם המטופל למד בעבר והחלפתם בכאלו המעודדים התמודדות עם האתגרים העומדים בפני אנשים הסובלים מחרדות. הכלים והטכניקות ששיטת CBT מציעה נועדו לסייע להם כדי שיוכלו לתפקד למרות הבעיות, תוך הפחתת המתחים ואיזון המצב הנפשי של המטופל.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה