שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> סוציולוגיה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
סוציולוגיה
 

האם הטובה והאם הרעה


לי באומן

לי באומן , אשת המילה הכתובה, ליברלית , אוהבת לכתוב על סוגיות מגדריות ו אביזרי מין .

 
 

לאם יש מקום חשוב מאוד בתרבות- היא האחראית על ילודת ילדים ומופקדת על גידולם וכינון של משפחה חדשה . אין ספק שיש לאם חשיבות רבה במיוחד במדינה כמו שלנו שמקדשת את הילודה. עם זאת, האם לא תמיד מוצגת בתרבות כדמות חיובית, ולמעשה מיוצגת על ידי מארג של דיכוטומיות: בין האם הטובה לבין האם הרעה, בין האם העוזרת בצמיחה לבין האם שגורמת לקיפאון, בין הפיה לבין המכשפה. כל דמות אם מייצגת סגנון הורות מסויים.

 

הדיכוטומיה בין האם הטובה לאם הרעה מוצאת את ביטוייה עוד בנרטיבים היוונים וברנסנס, אך הם התחדדו עוד ועוד עד שהגיעו לשיאם במאה ה-19. קפלן (1994) שבחנה ספרות וקולנוע פופולארי החל מהמאה ה-19  מצביעה על שתי פרדיגמות מנוגדות של אמהות שהיו מקובלות: פרדיגמת האם המקריבה (The sacrifice paradigm): האם הטובה שמוכנה לעשות הכל למען ילדיה, לעומת האם הפאלית (The phallic mother paradigm), שהיא האנטי-תזה לאם המקריבה, ולרוב מוצגת כמונעת מבנותיה אפשרות לקשר רומנטי. דיכוטומיה בין האם הטובה לאם הרעה נפוצה גם באגדות ילדים. בעוד האם הטובה המגולמת לרוב ע"י פיה (Fairy god mother) רוצה בטובתם של גיבורת הסיפור, האם הרעה היא אם חורגת ומרושעת (evil step-mother) העומדת בפני אושרה של גיבורת הסיפור.

 

מעבר לכך, האם הטובה היא זו שמקרבת בין האב לילדיו, ואילו האם הרעה מנסה להפריד בין האב לילדיו. האם המולידה היא תכלית הטוב. היא לרוב מתה כשגיבורת הסיפור צעירה, ומותה מאחד בינה לבין האב. כמו כן לעיתים האם הטובה מיוצגת ע"י פיה שמסייעת לגיבורת הסיפור במאבקה, ומאפשרת לה לשקם את מערכת היחסים שלהם עם אביה. מאידך, האם החורגת מוצגת כתכלית הרע, ופעמים רבות היא מכשפה המנסה להפריד בין הגיבורה ואביה.

 

אמהות נחשבות בתרבות כמתחזקות את חיי המשפחה ואחראיות לשימור המשפחה או פירוקה. כיום החלו להצטייר מודלי הורות אחרת שלא נתמכים דווקא באמהות ומאפשרות מקום רב יותר לאבהות


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה