שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> סוציולוגיה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
סוציולוגיה
 

הנצחה פרטית ולאומית בישראל


דוד כהן

עורכת תוכן באינטרנט

פארטי אפ בניית אתרים וקידום אתרים

http://www.partyup.co.il/

 
 

מילון אבן־שושן מגדיר את ההנצחה כ"הקמת זכר עולם, השארת זכר לנצח". בארץ חל על המדינה והאזרחים חוב מוסרי להנציח את חללי מלחמות ישראל. תקופת האבלות היא תקופה קשה עבור המשפחות השכולות, ולפיכך הן הראשונות שמתעורר אצלן הצורך להנציח את יקירם באופן אישי. דרכי ההנצחה האישית של המשפחות השכולות רבות. ראשית, המשפחות השכולות יכולות לבחור עבור יקיריהם מצבות מיוחדות. ניתן להוסיף על המצבה כיתוב שאפיין את ההרוג – ביטוי שהוא היה נוהג לומר או פסוק מן המקרא המתאים לאישיותו. כמו כן, קיימת האפשרות להזמין שירותי פיסול מצבות ולבנות מצבות מיוחדות יותר מגרניט או מאבן יפתח. שנית, רעיון יפה במיוחד הוא להדפיס ספר זיכרון. תוכן הספר ייקבע על ידי המשפחות ובתי הדפוס בארץ ישמחו תמיד להדפיסו כדי לקחת חלק בהנצחת החייל. הספר יכול להיות אלבום תמונות של החייל, יומן שהחייל כתב, אסופת מכתבים בין החייל לבין בני משפחתו וחבריו (דוגמה טובה לאסופה מעין זו הוא הספר "מכתבי יוני" של סא"ל יהונתן נתניהו שנערכה על ידי אחיו בנימין ועדו נתניהו), או לבחור נושא שהיה אהוב על החייל ולכתוב עליו (לדוגמה, אם החייל אהב בעלי חיים, ניתן לאסוף מידע על בעלי חיים שונים, לערוך אותו ולהוציאו כספר). שלישית, אפשר להקים פינת הנצחה בבית. משפחות המסוגלות להתמודד נפשית עם פינה מעין זו בביתם הפרטי בכל יום ויום יכולות להקדיש פינה מיוחדת לחייל. הפינה יכולה להיות שולחן קטן בסלון ועליו תמונות החייל, נרות זיכרון והקדשות מיוחדות. רביעית, ניתן להקים אתר הנצחה באינטרנט ולהכניס תכנים שונים על החייל ההרוג כדי שכמה שיותר גולשים יכירו אותו. ולבסוף, קיימות אפשרויות הנצחה אישיות נוספות למשפחות אמידות יותר כמו הקמת אנדרטת זיכרון, תרומה כספית לעמותה או הקמת גן ציבורי.

לצד הנצחה אישית מונצחים חללי המלחמות בהנצחות קולקטיביות. מלבד אחריות המדינה לטפל  בקבורת הנופלים (קבורה דתית, למשל, מתבצעת מכספי הביטוח הלאומי), עליה גם להנציח בהנצחה קולקטיבית את חללי מלחמות ישראל ולהזכיר לאזרחיה על תרומתם למדינה. דוגמה בולטת להנצחה מעין זו היא הקדשת יום מיוחד לחללי צה"ל – יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. ביום זה עם ישראל מתאחד עם משפחות השכול: מושמעת צפירה ברחבי הארץ ובמהלכה עומדים אזרחי ישראל לאות הזדהות, ומתקיימים טקסים לזכר הנופלים בכל רחבי מדינת ישראל. כמו כן, מוקמות אנדרטאות שונות בארץ: אנדרטאות מקומיות לזכר הנופלים שהתגוררו במקום מסוים, אנדרטאות לזכר הנופלים במקום הקרב ועוד. בנוסף, מדינת ישראל הקימה כמה אתרי הנצחה רשמיים ובהם ניתן למצוא פרטים על חייל שנפל, לקרוא סיפורי גבורה ולמצוא דרכי סיוע למשפחות השכול. אחת מדרכי ההנצחה המכובדות יותר היא קריאת כיכר או רחוב על שם חייל שנפל. זכות זו מוענקת בעיקר לנופלים בעלי דרגה גבוהה כמו אנשי צבא או מפקדים.

לסיכום, הנצחה היא המעט שאנו יכולים לעשות כדי להודות לחיילים שהקריבו את חייהם למעננו. חשיבות ההנצחה מוטמעת כבר מגיל צעיר. הילדים משתתפים בטקסי יום הזיכרון בבית הספר ועומדים בצפירה לצד המבוגרים. למרבה הצער, חיים בארץ גם לא מעט ילדים שאבדו אב או אח במלחמה, והם חווים מקרוב את ערך ההנצחה. תהיה הדרך אשר תהיה להנציח את הנופלים – בהקמת מצבה מיוחדת במימון אישי או בעריכת טקס יום זיכרון ציבורי – חשוב לשמור על הגחלת ולנסות ולהמשיך, ולו אף במעט, את דרכם של אלה שאינם.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה