שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2572
מאמרים: 7616
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> פסיכולוגיה חברתית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פסיכולוגיה חברתית
 

מודעות עצמית ונקודת הסינגולריות


גלי פי

:)

 
 

 מודעות עצמית היא תכונה הייחודית לבני אדם ולבעלי חיים גבוהים. לפי הידוע היום, בני אדם וקופים הינם החיות היחידות שמזהות את עצמן במראה. הנ"ל הוכח בניסוי של gallup, 1997, שהראה שקופים נוטים להשתמש במראה על מנת להוציא אוכל מבין השיניים, להתגרד, ולעשות פרצופים לעצמם. תינוקות מתחילים לזהות את דמותם מבעד למראה בגילאים 18 –24 חודשים.

פסיכולוגים מאמינים ש"הכרה עצמית (self recognition)" זו הינה הביטוי הראשון של העצמי.השלב השני של ביטוי העצמי קשור למרכיבים חברתיים. פסיכולוג בשם cooley הציע את המושג looking-glass self, שלפיו אנשים משמשים כמראה דרכה אנו רואים את עצמנו. Mead הוסיף שאנחנו לומדים להכיר את עצמנו ע"י שיעור מה הסביבה חושבת עלינו, כך שאנחנו מטביעים את ההשגות הללו לתוך ה-self concept. על רקע זה ניתן להבין מדוע קופים שגדלו בבידוד לא הראו סימנים של זיהוי עצמם במראה. ככל הנראה רק לאחר חשיפה לקופים אחרים הם הראו סימנים של הכרה עצמית.

מחקרים בתחום של אינטלגנציה מלאכותית מדברים רבות על הנושא של חוסר היכולת לגרום לטכנולוגיה להיות מודעת עצמית. נעשו מספר נסיונות על מנת לגרום ל רשת מחשבים לפתח מודעות עצמית, אך נסיונות אלו כשלו. יש מדענים שטוענים שתהיה נקודה סינגולרית שבה שרת מחשב יפתח מודעות עצמית. אחרים טוענים שזה לא יקרה בעשרות שנים הקרובות אם בכלל, ואין צורך לעבור לתוכנית גיבוי .

אם למרות התחזיות, תושג מודעות עצמית לטכנולוגיה, תהיה לכך השתמעות אדירה מבחינת האנושות והמשכה. כבר שנים שיש התנבאות על הנושא דרך סרטי מדע בדיוני, ויהיה מאוד משונה אם אכן נגיע למצב זה כדוגמאת המציאות בסרטי שליחות קטלנית.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה