שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> פסיכולוגיה חברתית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פסיכולוגיה חברתית
 

תיאוריית ההשוואה החברתית


לי באומן

לי באומן , אשת המילה הכתובה, ליברלית , אוהבת לכתוב על סוגיות מגדריות ו אביזרי מין .

 
 

אתה והחבר הכי טוב שלך הולכים לעשות אימוני כושר. איכשהו הוא מצליח להתמיד בזה יותר, מפתח יותר שרירים, צובר כושר- ונוצר בינכם פער די גדול בכושר ובחיטוב הגוף. האם תקנא לו או תהנה מההצלחה שלו? לטסר, אחד החוקרים המובילים בתחום של פסיכולוגיה חברתית, יש תשובה לכך.

טסר פיתח תיאורייה שנקראית 'תיאוריית שימור הערכה העצמית" ( self evaluation maintence theory), לפיה, הצלחה של אדם קרוב יכולה להיחוות כרווח או כהפסד כתלות במספר פקטורים: רלוונטיות התחום, קרבה לאדם, איכות הביצוע. אם נחזור לדוגמא שהתחלתנו ממנה- אם כושר הוא משהו שמאוד רלוונטי עבורך, אתה מאוד קרוב לאותו חבר ואיכות הביצוע שלו טובה יותר סביר להניח שתקנא בו. מצד שני, אם לצבור כושר לא היה מאוד חשוב לך, יכול להיות שהיית נהנה מהרווח של החבר שלך בתהליך של השתקפות (החבר בכושר, הוא שווה- אתה מסתובב איתו, אתה גם שווה).

תיאוריית שימור הערכה עצמית היא תיאוריה טובה המנבאת בצורה יעילה תגובות ורגשות של אנשים. עם זאת, ישנם אנשים עם מאפייני אישיות מסויימים שללא קשר לדירוג שלהם את הרלוונטיות של נושא ההצלחה של האחר אליהם, עדיין יחוו קנאה וחוסר פרגון בצורה שווה. אלו אותם האנשים שלא יפרגנו לאחרים כשהם יוצאים לבליינד דייט מ אתר הכרויות או מצליחים ב דיאטה או קונים אביזרים לאייפון – מבחינתם כל דבר הוא התחרות על אותם משאבים, גם כשהמשחק אינו סכום אפס.

ניתן לכנות תופעה זו של חוסר פרגון תמידי לא משנה באיזה נושא כתופעת קנאה כרונית. תיאוריות אישיות יכולות אולי לשפוך מעט אור על תופעה של קנאה כרונית: אולי מקורה בחסך עמוק בילדות, ותחושה של השוואה תמידית עם האחר. אם כי תיאוריות חברתיות הן מדעיות ונותנות הסבר לתופעות בינאישיות, עדיין יש לקחת בחשבון הסברים אישיותיים פסיכודינמיים כמשלימים להסברים החברתיים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה