שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> פסיכולוגיה חברתית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פסיכולוגיה חברתית
 

תרבות הצריכה ואינטרנט


לי באומן

לי באומן , אשת המילה הכתובה, ליברלית , אוהבת לכתוב על סוגיות מגדריות ו אביזרי מין .

 
 

התרבות הצרכנית הינה תרבות המציעה סולם ערכים, שבו האדם נמדד על-פי רכוש, ואשר מתבטאת בצורך של אנשים להיות מזוהים עם מוצרים או שירותים שהם צורכים, במיוחד אלו הקשורים לשם מותג מסחרי והמהווים סמלי סטטוס מובהקים. תרבות הצריכה יצרה במפגש עם התפתחות התקשורת את  עולם הפרסום. אי לכך, בהשוואה לכלכלה של העידן המודרני, בו הדגש היה על הייצור עצמו, בעידן הפוסט-מודרני ההתמקדות הינה ב מיתוג .

 

התאגידים השולטים בשוק הכלכלי, ויש שיאמרו, אף  במתחם החברתי והפוליטי, מניעים את  משרדי הפרסום, השיווק והתקשורת, המציפים אותנו  עומס רב של מידע פרסומי, בעיקר בדמות סיסמאות קליטות ותמונות המושכות את העין. תחרותיות הולכת וגוברת בשוק תקשורתי גדל, יצרה את הצורך בפופולריות מיידית, והגדילה את היצע אפשרויות הצריכה, כאשר יכולת הרגולציה המועטה של המדינה בתחום הפרסום היותה גורם  מסייע לתהליך זה.

 

בשנות ה-60' קמו תנועות המתנגדות לתרבות הצריכה כגון אקו- אנרכיזם, נאו-מרקסיזם, מפלגות הירוקים ותנועות החותרות לצרכנות נבונה , אותן קשה להפריד מתנועות שפעלו באותה תקופה כנגד הקפיטליזם. מבקרי השמאל תפשו את תרבות הצריכה כסימפטום של הקפיטליזם, וטענו כנגד הימין כי דבר כזה לא היה קורה בשלטון סוציאליסטי . עד היום ניטשת מחלוקת בין שני מחנות עיקריים באשר לטיב תרבות הצריכה, אך היא רק מועצמת באמצעות מדיום האינטרנט.

 

כיום ניתן לקנות כמעט כל דבר באינטרנט החל ממוצרי חשמליים כמו מדפסות או מוצרי מחשוב וכלה במוצרי יופי. הקלות הבלתי נסבלת של הקנייה גורמת לתפנית בתרבות הצריכה- והופכת אותה לנגישה יותר, פופוליסטית יותר ובלתי ניתנת לריסון. המסנגרים על תרבות הצריכה גורמים כי האינטרנט רק הפך את הצריכה ליותר נגישה אך לא שינה את אופייה. המקטרגים על תרבות הצריכה נוטים לזהות את האינטרנט כמדיום מיסיונרי של תרבות הצריכה ומנסים להימנע משימוש מוגזם בו.

 

בין אם אתם בעד או נגד תרבות הצריכה לא ניתן להתעלם מכוחה הרב ומהנוכחות שלה בחיינו.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

אורח אומר :
עזרה !   10/10/2012


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה