שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> פסיכולוגיה רפואית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פסיכולוגיה רפואית
 

היפוכנדריה


עדי כהן

סטודנטית לתואר שני לפסיכולוגיה, עובדת בינתיים בתחום של קידום אתרים , ומפנטזת על קניית ספה איכותית לרגל המומחיות שלא נראית באופק. בינתיים עסוקה ב מיתוג בלתי פוסק של עצמי ונהנית לכתוב. מבקשת להכריז על זכויות יוצרים שמורות למילותיי.

 
 

היפוכנדריה היא דאגה שאינה סבירה או הגיונית של אדם לבריאותו. היפוכנדיה לעיתים קרובות מכונה גם חרדת בריאות. אנשים עם היפוכנדריה בטוחים ברמת וודאות ששואפת למאה אחוזים-  שיש להם איזשהי מחלה רצינית שמאיימת באופן ישיר ומיידי על חייהם. תחושה זו נשמרת אצלהם גם ללא כל ממצאים הרפואיים.. היפוכנדרים ידועים ביחסם הקיצוני לבדיקות ונטייה ברורה להתייעצות עם רופאים מומחים שונים. מחד, ישנם היפוכנדרים הנמנעים מבדיקות והתייעצויות עם רופאים, ומאידך גיסא,  ישנם היפוכנדרים המבלים זמן רב בהתייעצויות עם רופאים, ומתעקשים על הפנייה וביצוע לבדיקות רפואיות, אפילו  פולשניות על מנת להגדיר ולשיים את מחלתם.

היפוכנדריה מצויינת במדריך סטטיסטי של מחלות נפש(DSM-4) תחת קטגוריה של הפרעה סופטופרמית, שהמשך שלה הוא מעל חצי שנה. ועוד מצויין כי כדי להגדיר אדם כהיפוכנדר יש לוודא כי אכן יש הפרעה לתפקוד התקין של האדם. האטיולוגיה להיפוכנדריה טרם פוענחה, ונוטים לחשוב כי היא נובעת מקושי לביטוי רגשות במילים, והמרתם להבעה  דרך הגוף. הפריזמה הביולוגית גורסת כי אנשים היפוכנדרים אכן חווים יותר סימפטומים מאנשים אחרים וכי סף הרגישות הגופנית שלהם נמוך יותר. הפריזמה הקוגניטיבית מחדדת ומוסיפה כי הפרשנות של ההיפוכנדרים את הסימפטומים שלהם נעשית באופן שגוי, מאחר והם אוחזים באמונות לא אדפטיביות על בריאותם. אנשים היפוכנדרים חוששים שהם עומדים למות בכל רגע, ובמקרים קיצוניים אף פונים ל עו”ד צוואה על מנת לכתוב צוואה לשם הסדרת עינייני ה ירושה לאחר מותם.

הטיפול המועיל לאדם ההיפוכנדרי הוא ככל הנראה שילוב של טיפול פסיכיאטרי על ידי תרופות נוגדות חרדה יחד עם טיפול קוגניטיבי, שמתמקד בקשר בין הרגש-קוגניציה-התנהגות, ומאפשר להיפוכנדרים ללמוד וויסות רגשי ולהכיר פרשנות אחרת, סבירה יותר,  של הסימפטומים שלהם

ניכר כי יש קשר סטטיסטי בין היפוכנדריה ו הפרעות אכילה , והמשתנה המתווך הוא תחום העיוות הקוגניטיבי והפרשנות המוטעית. ייתכן גם שאנשים עם הפרעת אכילה חוששים יותר לבריאותם לאור האחריות שלהם על תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית מותאמת.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה