שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> פסיכולוגיה רפואית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פסיכולוגיה רפואית
 

הפסיכולוג הרפואי


עדי כהן

סטודנטית לתואר שני לפסיכולוגיה, עובדת בינתיים בתחום של קידום אתרים , ומפנטזת על קניית ספה איכותית לרגל המומחיות שלא נראית באופק. בינתיים עסוקה ב מיתוג בלתי פוסק של עצמי ונהנית לכתוב. מבקשת להכריז על זכויות יוצרים שמורות למילותיי.

 
 

במציאות של ימינו אין כמעט אדם שלא יודע מה זה פסיכולוג- אותו איש מקצוע שפונים אליו להתייעצות או לטיפול כאשר חווים מצוקה פסיכולוגית מסוג כלשהו.  נפוץ לזהות את הפסיכולוג כמי שישה התמחות בתחום של פסיכולוגיה קלינית. עם זאת, המציאות היא מורכבת הרבה יותר. כיום פסיכולוג הוא מי שרשום בפנקס הפסיכולוגים וההתמחות שלו יכולה להיות קלינית, רפואית, שיקומית, חינוכית, תעסוקתית או ארגונית.

אם כי עד לאחרונה רק פסיכולוג קליני יכל להקרא כמי שיכול לעשות פסיכותרפיה, כיום המצב שונה- עברה הצעת חוק לשנות את סעיף 9ב , ולפי השינוי כל פסיכולוג יוכל לתת טיפול נפשי (ע"ע: פסיכותרפיה) בתחום המומחיות שלו. המטרה של החוק הזה היא לאפשר לפסיכולוגים לעסוק בתחום המומחיות שלהם, ולאפשר לציבור לקבל טיפול מיטבי העונה לצרכיהם.

פסיכולוג רפואי הוא פסיכולוג שעובד עם אנשים בקונטקסט של מחלה גופנית. רוב הפסיכולוגים הרפואיים עובדים בבתי חולים, אבל צפויה עלייה במספר הפסיכולוגים הרפואיים שעובדים בקליניקות פרטיות ודרך קופות החולים. פסיכולוג רפואי מסייע לאנשים בתפיסת וקבלת המחלה שלהם, בעיבוד המחלה אל תוך סיפור החיים, הכנה לפני ניתוחים או סיוע לאחר ניתוחים. כמו כן, פסיכולוג רפואי עובד עם צוותים רפואיים או עם רופאים ומשוחח איתם על דרכי עבודה נאותים עם מטופלים ובישור בשורות מרות בצורה שמכבדת את המטופל, ומאפשרת לו לעבד את המידע בצורה מיטיבית.

פסיכולוג רפואי יכול לדוגמא לעבוד עם אנשים שנתבשרו לאחר בדיקת איידס שהם נשאי איידס . דרך טיפול פרטני או קבוצתי הוא יכול לעבוד איתם על תהליך קבלת הבשורה, למי לספר? כיצד לספר? כיצד להתנהל בתוך מערכת זוגית עם הידיעה על הנשאות? כיצד להתמודד עם רגשות האבל, האשמה, הדיכאון או החרדה שלעיתים מתעוררים במצבים לא פשוטים כאלו של הדבקות ב מחלת מין הכי סטיגמטית שיש.

תפקידו של פסיכולוג רפואי הוא מאתגר ומעורר שאלות מהותיות הן בתהליך הטיפול, אצל המטופל וגם אצל המטפל עצמו.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה