שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> מדעי החברה -> פסיכולוגיה רפואית
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פסיכולוגיה רפואית
 

טכניקת תיקון נרטיב


עדי כהן

סטודנטית לתואר שני לפסיכולוגיה, עובדת בינתיים בתחום של קידום אתרים , ומפנטזת על קניית ספה איכותית לרגל המומחיות שלא נראית באופק. בינתיים עסוקה ב מיתוג בלתי פוסק של עצמי ונהנית לכתוב. מבקשת להכריז על זכויות יוצרים שמורות למילותיי.

 
 

טכניקת תיקון הנרטיב היא התערבות טיפולית חד פעמית אפקטיבית במטופלים בעלי סימפטומים גופניים ברפואה הראשונית. התערבות זו מסייעת לכונן סיפור-מחדש (retelling) - מיתוג מחדש  של סיפור החיים של המטופל,  תוך שילוב המשבר הנוכחי בתוכו באופן קוהרנטי והדגשה של כוחות ההתמודדות החיוביים של המטופל. כך מתאפשר ניסוח מחדש של אירועי חיים תוך העצמת תחושת ערך העצמי של המטופל וסיוע ביצירת תפיסת עצמי קוהרנטית, שהכרחית להתמודדותו עם המשבר הנוכחי.

טכניקת תיקון הנרטיב בהתערבות בודדת כוללת פגישה טיפולית אחת הנמשכת כחמש שעות, כאשר בשעתיים הראשונות המטופל מספר על קורות חייו והאירועים המשמעותיים שחווה שהביאו אותו למצב בו הוא נמצא כיום. המטפל מקשיב לסיפור באופן אקטיבי באמצעות שאילת שאלות מכוונות, תוך בדיקה תמידית של התחושות והמחשבות שהסיפור מעורר בו. לאחר מכן מתקיימת הפסקה של שעה בה המטופל ממשיך להרהר בסיפורו. בשעה זו המטפל מנסח מחדש את הנרטיב של המטופל, תוך הקפדה על שימוש בכל הפרטים של הסיפור המקורי. בשעתיים שלאחר מכן המטפל "מחזיר" למטופל את הסיפור המתוקן.

על מנת שהמטופל יוכל להתחבר לסיפור הטיפולי, על הסיפור להיות אמפתי ולא חיצוני על מנת שיוכל לזהות בו את עצמו, ולחוש הגיבור של סיפורו. למשל: אדם שגילה זה עתה שהוא נשא של מחלת איידס עלול לחוש שהוא כבר אינו הגיבור של סיפורו, או שסיפורו השתנה ונהיה בעל כאוס. הסיפור האמפתי מגלה הגיון פנימי בהתנהגות שנראית לכאורה נטולת הגיון. צריך לסייע למטופל לאחד בין זהותו לפני ואחרי בדיקת איידס - הוא עדיין אותו בנאדם ויש לו נסיבות חיים חדשות, ועליו למצוא את המשמעות שלו בעת ההתמודדות איתן. טיפול נרטיבי איננו טיפול פשוט, והוא נסמך על היכולת הרגשית והקוגניטיבית של המטופל לזהות את סיפורו ואת ההזדמנויות שהסיפור מאפשר לו.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 3 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה