שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2536
מאמרים: 7568
Like: 59
מאמרים -> מדעי הרוח -> היסטוריה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
היסטוריה
 

דפוס דיגיטלי - על ההתנהגות האנושית בזמנים של מכשירים חכמים


 
 

דפוסים משתנים


לכל תקופה בחיים יש את המאפיינים שלה. הדפוסים משתנים ואיתם הנורמות, ההרגלים הקולקטיביים והתרבות. במאמר זה נדון על דפוס דיגיטלי אשר משתלט על חיינו יחד היוולדם של
כל המכשירים המתקדמים והחכמים.

להביט בעיניים, לגעת, להרגיש את האדם שנמצא מולך – כל החוויות האנושיות הבסיסיות המוכרות מדורי דורות הופכות לפחות משמעותיות בימינו כשההתמכרות למסכים הולכת ומתחזק וכשאר מתפתח לנגד עינינו דור צעיר אשר מסך הסמארטפון שלו הוא חלק אינטגרלי מגופו.

פעם היינו מדפיסים הזמנה לחתונה ומתרגשים מהריח, מהטקסטורה מהצורה ויותר מהכל מהסיפור שהעצם הזה מספר. כיום, גם האירועים המשמעותיים ביותר בחיינו לא זוכים לעבור דרך בית דפוס
(מה שמהווה יתרון בהיבט של איכות הסביבה) אבל מהווה חסרון בכך שאין את האובייקט המודפס,
בסוג נייר כזה או אחר, בעל משקל, צורה ייחודית ומגע – אשר מבשר על חוויה.

אמרנו חוויה? המילה חוויה בשנות האלפיים המתקדמות משוכיית גם היא לעולם הדפוס הדיגיטלי:
חויית משתמש הם קוראים לזה, או uiשזה בעצם user interface, אותו המקצוע אשר דואג שלאצבעות שלנו, הרוקדות על מסך האייפון או הטאבלט יהיה, קל, נוח ונגיד להגיע לנקודת היעד.

הנה כמה מאפיינים של דור הדפוס הדיגיטלי:


1. הפרעת קשב וריכוז. זוכרים את הימים בהם לילדים היתה היכולת להתרכז רק לשמונה דקות
מכיוון שזה הטווח שבין מקבצי הפרסומות בטלוויזיה? אז בעצם היום מה שקורה הוא שהמדיה מכתיבה שינויים של פעם בחצי שנייה. הילדים ולא רק הם רגילים להתעדכן בפייסבוק אחת לשתי דקות, לבדוק את המייל אחת לחמש דקות ולהיכנס לאתר האהוב עליהם אחת לרבע שעה.
התנתקות מהאינטרנט? מצב בלתי אפשרי, זה כמו לחיות ללא אוויר לנשימה.

2. השפה לא משנה – משנה התמונה. העולם מסגל לעצמו דפוסים יותר ויותר ויזואליים. כי כשהמצלמות נמצאות בכל מקום – מה שחשוב זה מה שרואים ולפחות מה ששומעים או מה שחושבים. הדפוס הדיגיטלי מדבר בתמונות כי הרבה יותר מאלף מילים ולרוב גם המילים אשר מלוות את התמונות הללו במרובות בשגיאות כתיב ובתוכן שאינו שואף לאקדמיה.

3. המרחק לא חשוב. פעם היינו חושבים גם במונחים גיאוגרפיים. מישהו קרוב נמצא רחוק?
החבר שלך נמצא כרגע בשליחות בשוודיה? זהו שדה גידול געגועים אורגניים. אבל היום זה כבר לא ממש ככה. אתה מתקשר עם הבנאדם שיושב בצידו השני של השלוחן שלך במשרד באמצעות הפייסבוק שזה בעצם שרתי מחשבים היושבים בארצות הברית,
וזה לא ממש משנה מי נמצא איתך בחדר ומי מעבר ליבשת.זה נגמר.

4. אין יותר פרטיות ונגמרו הסודות – נדמה שבעולם הדפוסים הדיגיטליים גם לפרטיות אין המקום אשר היה שמור לה בעבר, זה פשוט לא מתממשק עם החיים שלנו כיום.
שיתוף תכנים באינטנרט נעשה לכאורה תחת ההגדרות פרטיות בהן אנו בוחרים, אבל בפועל
אנחנו לעולם לא יודעים מי מוריד את התכנים ולאן הם מגיעים.
מלבד זאת, רוב האנשים פשוט מוותרים מראש בינם לבין עצמם על המחשבה שהם זוכים לפרטיות ולוקחים בחשבון שבעצם הכל פתוח ואפשר לומר שבמידה רבה של צדק.
כיום, כשאתה פוגש אדם המוכר לך ברחוב אתה אינך יודע האם כבר ראה את התמונה שלך מהנופש בשנה שעברה, האם הוא בעצם מחפש בתווי פניך את תמונת הפרופיל שלך והם נכנס לרשימת חבריך בכדי לדלות מידע אודות מעגליך החברתיים, להסיק ולזהות עם מי אתה בקשר, עם מי לא ולאן מועדות פניך


יש המון סוגים של חברים. בעידן הדפוס הדיגיטלי, חברות היא כמעט עם כל מי שאתה מכיר.
נכנסת לעבוד במשרד חדש? ישר אתה מתחבר דרך הפייסבוק עם כולם, זו גם דרך טובה ללמוד את השמות של כולם. אבל חברים שכאלו הרבה פעמים מחשפים את הסיבה ללכת לבוס ולספר לו עד כמה אתם עוד יותר טובים בחייכם האישיים מאשר באלו המקצועיים ולמצוא את הסיבה והצידוק להשתמש בפיסות מידע מתוך חייכם האישיים למען הקידום שלהם.
חברים? לא כל-כך ואפשר להגיד עוד הרבה על ערך החברות בעידן הדפוסים הדיגיטליים.


 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה