שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2518
מאמרים: 7559
Like: 59
מאמרים -> משפחה -> הורות
הוסף עכשיו מאמר למדור :
הורות
 

העתקת מקום המגורים לאחר הגירושין וההשפעה על הקשר בין הקטינים להורה


אביב שלמה
 
 

בקשות מצד הורים להוצאת צו מניעה אשר ימנע מן ההורה שאינו משמורן להעתיק את מקום מגוריו ביחד עם הקטינים לאחר הגירושין הפכו לתופעה נפוצה בדיני המשפחה בישראל. הגם שמדינתנו קטנה, ניתן לראות כי בתי המשפט לענייני משפחה מתייחסים בכובד ראש לסוגיית העתקת מקום המגורים לאחר הגירושין, בשל ההשפעה הרת הגורל שעשויה להיות למעבר על הקשר בין הקטינים לבין ההורה שאינו משמורן. טל איטקין, מומחית בדיני משפחה, מעמד אישי וירושה, עומדת על טיבה של זכות ההורה שאינו משמורן למנוע מעבר דירה של ההורה המשמורן והקטינים.

המתח בין זכותו של ההורה המשמורן לזכות ההורה שאינו משמורן

לאחר הגירושין, נדרש כל אחד מן הצדדים להתמודד עם שאלת מקום המגורים ולבחור את המקום בו ירצה לבנות את פרק ב' בחייו. במצב בו מדובר בבני זוג שהינם הורים לקטינים, עשוי להיווצר מתח בין זכותו של ההורה המשמורן לבחור את מקום מגוריו, זכות הנגזרת ישירות מן האוטונומיה שלו, לבין זכות ההורה שאינו משמורן לממש את הסדרי הראיה עם הקטינים ולקחת חלק פעיל בחייהם. החלטה מצד בן הזוג המשמורן להעתיק את מקום מגוריו ביחד עם הקטינים, בעיקר כשמדובר במעבר לעיר אחרת או אזור אחר בארץ, עשויה לפגוע בזכותו של ההורה השני לקיים קשר סדיר ותקין עם הקטינים ואף לגרום נזק ממשי לקטינים עצמם. לפיכך, בתי המשפט נדרשים לא פעם להכרעה בסוגיית מקום המגורים של ההורה המשמורן והקטינים.

צו מניעה להעתקת מקום מגורים- אימתי?

הכלל העיקרי אשר מנחה את בתי-המשפט לענייני משפחה בשאלה האם להוציא כנגד ההורה המשמורן צו מניעה שיסכל את העתקת מקום המגורים הינו עקרון טובת הקטינים, מציין משרד עו"ד טל איטקין. כלומר, בית המשפט לענייני משפחה נדרש לאזן בין טובת הקטינים כתוצאה מן המעבר לבין טובת ההורה. ככלל, ההלכה הינה שהעתקת מקום מגורים תתאפשר במצבים בהם ייווכח בית המשפט כי בעקבות המעבר עשוי ההורה המבקש אותו לשפר באופן משמעותי את חייו (בין אם הודות לסיוע בטיפול בקטינים, קידום במקום העבודה, ושיקולים נוספים). הרציונאל מאחורי הלכה זו הינו במקום בו טוב להורה צפוי גם שינוי לטובה בחייו של הקטין. לפיכך, מקום בו ישתכנע בית-המשפט כי העתקת מקום המגורים צפויה לפגוע באופן ממשי בטובת הקטינים נוכח ניתוק הקשר עם ההורה השני, וכי המעבר אינו צפוי להניב שיפור משמעותי בחיי ההורה המשמורן, ייעתר בית המשפט לענייני משפחה לבקשה להוצאת צו מניעה. לעיתים, בית המשפט נמנע מהוצאת צו מניעה, אך מוצא דרכים יצירתיות להקטנת הנזק הנגרם כתוצאה מן המעבר, בין אם באמצעות חלוקת הוצאות הנסיעה בין ההורים ובין אם באמצעות חלוקה שוויונית יותר של הסדרי ההסעות עצמם.

במקרה שנדון לאחרונה, העתיקו האם והקטינה את מקום מגוריהן ממרכז הארץ צפונה. במסגרת תביעת הגירושין, נדונה שאלת הוצאות הנסיעה שיידרש האב להוציא בכדי לקיים הסדרי ראיה עם הקטינה.  בתחילה, הטיל ביהמ"ש את תשלום הוצאות הנסיעה על האב בלבד, תוך שהוא מחייב את האם לקחת חלק פעיל בהסעת הקטינה למפגשים עם אביה. האם ערערה לביהמ"ש המחוזי בקטנה שהחיוב פוגע קשות בשגרת חייה. בית המשפט המחוזי קבע, כי נוכח החלטתה של האם להעתיק את מקום המגורים צפונה ובהתחשב במרחק בין בתי ההורים, מן הראוי שהאם תיטול חלק פעיל בהסדרי ההסעות של הקטינה. יחד עם זאת, הקל בית המשפט בהיקף הנטל המוטל על האם והפחית את מספר הפעמים בהם היא מחויבת להסיע את הקטינה לבית אביה.

לסיכום, מציינת עורכת הדין טל איטקין, שאלת העתקת מקום המגורים אינה פשוטה כלל ועיקר. אולם, אין לקבל את מעבר הדירה של הקטינים כדבר מובן מאליו וניתן לפנות לבתי המשפט במקרים המצדיקים זאת בכדי שיאזן בין צרכי ההורה המשמורן לצרכי הקטינים ורצון ההורה המשמורן לבחור את מקום מגוריו.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה