שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2542
מאמרים: 7590
Like: 59
מאמרים -> משפחה -> הורות
הוסף עכשיו מאמר למדור :
הורות
 

משבר הקורונה וזכויות הורים לילד נכה


Hila Henig

הילה הניג

חברת א.מ. מתן סיעוד וכח אדם

 

 
 

בימים אלה ילדי החינוך המיוחד חוזרים למסגרות הלימודיות עם התאמות ומגבלות שאושרו על ידי משרד הבריאות. עבור ילדי החינוך המיוחד וההורים שלהם התקופה הממושכת בבית היא מאוד קשה ואף גורמת לנסיגה בהישגים אליהם הגיעו אותם ילדים במסגרות הלימודיות שלהם. ילדי החינוך המיוחד מקבלים טיפולים רגשיים ונפשיים במוסדות החינוך. אך בימי משבר הקורונה, אותם ילדים נשארים בביתם, ללא הטיפולים הרגשיים והנפשיים הללו. בעוד שמשרד החינוך פנה למשרד הבריאות וביקש לאפשר לאותם ילדים לקבל את הטיפולים באופן פרטני בביתם, משרד הבריאות התנגד, בשל חשש להדבקה.

זכויות הורים לילד נכה

בימים שבשגרה משפחות בהן ישנם ילדים עם מוגבלות זכאים למגוון הטבות והקלות. חלק מההטבות הינן הטבות כלכליות וחלקן הטבות בטיפולים להם זכאים הילדים. אך כאמור, בתקופה זו של משבר הקורונה – לא ניתן לקבל חלק מההטבות הללו וההורים עומדים חסרי אונים ובלי יכולת לעזור באמת לילדים שלהם, כפי שאותם צוותים מיומנים עוזרים.

לפני ליל הסדר, ראש הממשלה הכריז על מענקים למשפחות – 500 ₪ עבור כל ילד עד גיל 18 (ועד 4 ילדים במשפחה). אותן משפחות המקבלות זכויות הורים לילד נכה תהיינה זכאיות ל- 500 ₪ נוספים עבור הילד עם המוגבלות. במקרה הזה יש כפל מבצעים – הורה המקבל קצבת ילד נכה ועבור הילד משולמת גם קצבת ילדים, יקבל מענק כפול של 1,000 ₪.

מענק של 500 ₪ - כמו טיפה בים

האם המענק הזה של 500 השקלים הנוספים מהווה פתרון כלשהו, אפילו חלקי עבור אותן משפחות? האם לאותן משפחות לא היה עדיף שיאפשרו לצוותי התמיכה בילדים (מטפלת רגשית, ריפוי בעיסוק וכו') להגיע לביתם של הילדים? (כמובן תוך חבישת מסיכה וכפפות כדי לשמור על בריאות הצוותים התומכים והן של המשפחות).

בדומה לחוק סיעוד חדש בו הקשישים יכולים לקבל את גמלת הסיעוד בכסף ובימי משבר הקורונה, אותם קשישים עומדים בפני שוקת שבורה – עם כסף בבנק אך ללא עזרה שמגיעה אליהם הביתה. כך גם אותן המשפחות עם ילדי החינוך המיוחד עומדות בפני שוקת שבורה – הן קיבלו מענק נוסף של 500 ₪ אך הם לא מקבלים עזרה בהתמודדות היומיומית שלהם בתקופת המשבר כאשר אין מסגרות חינוכיות, או כאשר המסגרות החינוכיות פועלות במתכונת מצומצמת.

חזרה לשגרה

לפחות מישהו בממשלה הבין כי המצב הזה של חוסר תמיכה וטיפול בילדי החינוך המיוחד לא יכול להימשך לאורך זמן ולכן ילדי החינוך המיוחד חוזרים למסגרות הלימודיות שלהם. אך כאמור החזרה היא לא מלאה והלימודים יתקיימו לסירוגין בימים שייקבעו מראש לכל תלמיד – כל תלמיד יגיע לבי"ס 3 פעמים בשבוע והכיתות יפוצלו לקבוצות של 2-3 תלמידים עם שני אנשי צוות קבועים. כמו כן, כל מפגש בבי"ס יימשך עד 3 שעות ותשולב גם למידה מרחוק. האם החזרה הזו תהווה תמיכה מספקת לאותן משפחות? האם כתוצאה מכך הילדים יוכלו להתגבר על הנסיגה שנוצרה עקב השהיה הממושכת בבית? האם ההורים יוכלו לצאת לעבודה? אני מאמינה שבשבועות הקרובים נשמע תגובות מפי ההורים ואנשי הצוות.

 

* מאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או תחליף לייעוץ משפטי ו/או לכל ייעוץ מסוג שהוא, והכתוב בחוק הוא המחייב. אין המאמר בא לומר ו/או להמליץ כיצד לפעול, כל אחד רשאי לפעול על פי הבנתו וצו מצפונו.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה