שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> משפחה -> הריון ולידה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
הריון ולידה
 

צילום היריון ואומנות נשית


 
 

הקולות המתנגדים להגדרת אומנות נשית, טוענים כי יש לשפוט את אומנות בכלים אובייקטיביים. אין לכלוא את האומנות הנשית מאחורי גדר, שתסמן שאלו הכלים שבהם נשפטת רק האומנות הנשית. מגמה זו סוברת שכמו שאין אומנות גברית, כך אין להגדיר אומנות נשית, כלומר האומנות הגברית היא האומנות הסטנדרטית, ועל פיה יסמנו אומנות נשית. זהו זרם באמנות שטוען שהאמנות עומדת בפני עצמה, אם התחברתם לאמנות והיא דיברה אליכם – היא טובה, ואם לא – היא לא טובה. על פי זרם זה אין לשפוט אנשים גם לפי דעתם הפוליטית, החברתית, מעשיהם מחוץ לעולם האומנות או הדימוי התקשורתי שלהם. 

מנגד יש מגמה המעוניינת להגדיר אומנות נשית. הדעות חלוקות לגבי הקריטריון עצמו. האם אישה יוצרת העוסקת בנושאים שהם גבריים במהותם כמו מלחמה, מיתוס הגבר, הצלחה, הצלחה בקריירה, אבהות וכדומה, עושה אמנות נשית? והאם אמן גבר העוסק בתחומים שנחשבים נשיים כמו עבודות בית, גידול ילדים, צילום הריון, לידה, תכשיטים לנשים, עיצוב אופנה, יוצר אמנות נשית או גברית? 

האם ההגדרה של אומנות נשית מציבה אותה במקום נחות? האם יש בכלל היררכיה באומנות? אלו שאלות שמעסיקות חוקרות פמיניסטיות וחוקרים בתחום התרבות והאמנות. אם העולם שלנו מוגדר על פי ערכים גבריים כי אז בהכרח האמנות הנשית חשובה פחות, אבל מכיוון שאמנות זו תעסוק פעמים רבות בתחומי העניין הנשיים, היא תדבר יותר לנשים, והן יעריכו אותה יותר. 

אמנות נשית מסורתית תהיה מורכבת לרוב מפרטים קטנים, מקושטים, מעוגלים. ספרות נשית עוסקת בחיי הנפש של הנשים, בפרטים הקטנים של חיי היומיום, בכאן ועכשיו. האמנות הגברית המסורתית תעסוק יותר ברעיונות ברומו של עולם – פוליטיקה, פילוסופיה, כלכלה. העיצוב יהיה יותר נקי, הקווים ישרים וברורים.

כמובן שבמציאות ההפרדה הזאת היא מטושטשת, ויוצרים רבים נמצאים על קו התפר, אבל באופן גס אלה ההבדלים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה