שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> משפחה -> משפחה כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
משפחה כללי
 

מועדונים לבת מצווה - מועדון הנשים


רוי חביב
 
 


על פי ההלכה היהודית, בוגרים מגיעים לגיל הבגרות בגיל שלוש עשרה (הבנים) ושתים עשרה (הבנות), וכאשר מתחילים להתפתח בהם סימנים גופניים, כלומר צמיחה של לפחות שתי שערות במפשעה. בתקופת העתיקה, כאשר מועדונים לבת מצווה לא היו באפנה והמסגרת השבטית היתה מקור העצמה של המשפחות המרכיבות אותה, היו מתכנסות כלנשות השבט באוהל האדום שם הן היו מקיימות סדנאות חניכה לנערות שקיבלו את הווסת הראשונה. באוהל העבירו הבנות את ימי הווסת שבו היו אסורות לבעליהן, ושם הן היו תומכות האחת בשניה בתקופות של משבר.
האוהל האדום היה אולי המועדון הנשי הראשון שהדגיש את מהות הנשים בשבט, כאשר המעגל הנשי היה מקור הכח של כולן. בימים ההם נטו לחשוב כי בגרות גופנית היא המדד היחיד להבחנה בין נערה לאשה, אלא שבמהלך הדורות חכמי ההלכה לא הסתפקו בכך והוסיפו את הבגרות השכלית כקרטריון נוסף בהגדרת הבגרות.
מועדונים לבת מצווה לא מהווים אך ורק מקום שבו אפשר לקיים מסיבות, אלא גם מקום למפגש ולתמיכה. מעגל בת מצווה המורכב מנשים צעירות ונשים בוגרות הוא התכנסות נעימה של שיתוף וגם היכרות עם כל מה שהנשים מצטיינות בו, כגון הענקת ליטוף ותמיכה.
הישיבה במעגל מעצימה את נפשן של המשתתפות וגורמת להן להתבטא באופן פתוח ולספר על עצמן. כיום, כשילדות בנות שתיים עשרה נראות ומתנהגות כמתבגרות לכל דבר, ברור לכל בר דעת שמבחינה רגשית הן עדיין לא בשלות להתמודד עם השנויים הגופניים והנפשיים המתחוללים בהן. למשל, הן אינן מבינות שבשעה שהן נראות בוגרות הסביבה מצפה מהן גם להתנהג כבוגרות. אך הילדות האלה אינן מסוגלות לגשר על הפער הזה שבין החזות החיצונית לבגרות הפנימית החסרה. כאן באים לידי ביטוי כל אותם מועדונים לבת מצווה שהם למעשה מועדון מעגלי סגור של נערות ונשים התומכות אחת בשניה ומיעצות האחת לשניה.
הבנות הצעירות צריכות להתמודד גם עם סוגיות של זהות עצמית, ערך עצמי ובטחון עצמי, ועם סוגיות הקשורות למעמדן בחברה ובבית הספר. אחד הנושאים היותר חשובים הוא נושא הווסת. קיים הבדל מהותי בין מצב שבו האם מסבירה לבתה לבין הסבר שבו כל הבנות יושבות יחד ולומדות לקבל את נושא המחזור החדשי כאלמנט של בריאות.

למידע נוסף הכנסו לפורטל בני מצווה:

http://www.bneimitzva.co.il/
 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה