שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> משפחה -> משפחה כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
משפחה כללי
 

קונפליקט בית עבודה


גלי פי

:)

 
 

  מי מאיתנו לא מכיר היום מקרוב את הקונפליקט בין עבודה ומשפחה? הרי כולנו אנשים עובדים ובאיזשהו שלב פוגשים את הצורך בהקמת משפחה, ובשילוב של שני תחומים אלו.מתוקף כך, יש הרבה מחקר על הקשר בין התפקוד בספירת העבודה לבין התפקוד בספירה הביתית, כאשר הדגש הושם פעמים רבות על ההשפעה של הסיפוק בעבודה על התפקוד הבית.

מבוגרים מחלקים את זמנם ומרצם בעיקר בין העבודה והמשפחה, שני תחומים בהם יש מחויבות ואחריות ובונים את תחושת הזהות של האדם. יש שלושה מודלים לאינטראקציה עבודה-משפחה: הראשון הוא- מודל ה"זליגה" (spillover) – גישות והתנהגויות עוברות בין שני התפקידים. השני הוא- מודל הפיצוי (compensation) לפיו מעורבות גדולה בתחום אחד מהשניים תבוא על חשבון מעורבות בתחום השני. המודל השלישי הוא-  מודל החלוקה (segmentation) לפיו אנשים עושים את ההפרדה בין בית ועבודה.

רוב המחקרים תומכים בהיפותזת הזליגה, דהיינו, רובינו מתקיימים רוב הזמן במציאות של קונפליקט מתמיד בין התפקידים בבית ובעבודה. לדרישות בעבודה יש השפעה שלילית על איכות חיי המשפחה, והקונפליקט הזה קשור בהיעדרויות, סיפוק בעבודה ובחיים, הערכה עצמית וחיפוש עבודות אחרות, בריאות פיזית ונפשית, מתח. טיפול בילדים ובמזדקנים מכביד על מתח זה.

כמובן שעל אנשים שונים ישפיע הקונפליקט בצורה אחרת לחלוטין. ישנה סבירות גבוהה יותר להופעת הקונפליקט אצל אמהות צעירות לילדים קטנים, מאשר אצל הורה מבוגר שעוסק בתחום גמיש של  שירות מחשבים או פרילנס העובד מהבית. דוגמא נוספת היא, שזוגות ששניהם קרייריסטים ומאוד מעורבים בעבודתם עלולים לחוות יותר מתח מאשר כשאחד מבני הזוג הוא שרת עם שעות יציאה מוקדמות, ויכולת טובה ב גיבוי אשתו בטיפול בילדים. לכן ניתן לומר שישנם הבדלים אישיותיים ומשפחתיים המשפיעים על הקונפליקט בין הסביבה הביתית לעבודה.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה