שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2556
מאמרים: 7609
Like: 59
מאמרים -> נופש -> תיירות בארץ
הוסף עכשיו מאמר למדור :
תיירות בארץ
 

התחנה ירושלים לובשת פנים חדשות המכבדות את ההיסטוריה שלה


אבי ביטון
 
 

 

סיפור התחנה ירושלים הוא סיפור סינדרלה שמתחיל טוב, עובר תפנית רעה ביותר, מאויים, ולבסוף קם מהקרשים אל סופו הטוב. זהו סיפור של מתחם תחנת הרכבת ההיסטורית הראשונה בירושלים שהסבה את הפונקציונליות שלה כדי לקבל חיוניות חדשה ולתרום למרקם האורבני של ירושלים.

תחנת הרכבת ירושלים נוסדה לפני כמאה ועשרים שנים על ידי חברה צרפתית ובהסכמת השלטון העות'מני ששלט אז בארץ. התחנה איפשרה מעבר מהיר אל ירושלים וממנה וחיברה את העיר אל יפו ומשם צפונה, אליעזר בן יהודה כה נרעש מנסיעת הבכורה של הרכבת הנכנסת לרציף עד שחיבר פואמה בנושא וטבע את שם הרכב הארוך ל- רכבת, בו אנו משתמשים עד ימינו. מבנה אולם הנוסעים ומקבלי הפנים עוצב בסיגנון המבנים הסמוכים לתחנה של המושבה הגרמנית, והוא בעל כותרת גלית המאפיינת אותו עד היום.

במהלך מלחמת העולם הראשונה עברה הארץ לשליטת הבריטים, והרכבת המשיכה לפעול במסגרת רכבת פלסטינה, החברה שהוקמו מטעם השלטון המנדטורי, המבנה נשמר מלבד תוספות בטון מזויין שפגעו מעט במראה הקליל של המבנה המרכזי. עם מעבר ירושלים לידי מדינת ישראל המשיכה הרכבת פעולתה הסדירה והמבנה עבר שינויים קלים להתאמתו לצרכים המשתנים.

התפנית הרעה במבנה התחנה ירושלים

בשנת 1998 הוחלט להעתיק את תחנתה הסופית של הרכבת ממבנה התחנה ההיסטורי אל תחנת מלחה. בכך נותק מרכז העיר מהרכבת, והמבנה ננטש, מעת לעת 'נכבש' המבנה לאירועי אומנות המוניים כדוגמאת אירועי ''הערת שוליים'' ו''מאה מטר'', אך מגמת ההזנחה והוונדליזים פשטה במבנה, חיפויי העץ והמעקות נבזזו, גראפיטי מילא את המקום, ובשעות הלילה מצאו בו מחסה זמני דרי רחוב. השיא הגיע כאשר המבנה נשרף, כנראה בשגגה, קורות העץ התומכות נשרפו והמבנה עמד בסכנת קריסה.

גילגולו החדש של מתחם התחנה ירושלים

השינוי התרחש עם הצלחת מתחם תאום למתחם התחנה ירושלים, היה זה תאומו בתל אביב, מתחם התחנה של יפו, שבפעולה ייזמית חכמה, שופץ שומר והוסב למרכז מסחרי פתוח, המרכז זכה להצלחה, והצלחתו סללה את הדרך לשינוי בגישה כלפי מתחם התחנה ירושלים, כיום נעשות במתחם פעולות שימור ושיפוץ בהיקף של 35 מיליון שקלים, זאת כדי להתאימו לצרכים של מרכז מודרני של בילוי וצרכנות. מסעדות גורמה, עסקים יחודיים ואטרקטיבים, פאבים, חללי אומנות, ודרכי עץ נבנים בו. המבמה יודע התחדשות אשר תוסיף לתושבי העיר ולמבקרים בה.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה