שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2247
מאמרים: 7205
Like: 59
מאמרים -> נופש -> תיירות בעולם
הוסף עכשיו מאמר למדור :
תיירות בעולם
 

ההיסטוריה של כרתים


guy eyal

מומחה רודוס

 

 
 

כרתים הוא האי הגדול ביותר מבין איי יוון. אורכו יותר מ-250 קילומטרים ורוחבו נע בין 12 ל-60 קילומטרים. אוכלוסייה האי מונה כ-630,000 תושבים.

בתקופה הפרה – היסטורית, תושבי כרתים היו בעיקר סוחרים ויורדי ים, אשר קיימו קשרי מסחר ענפים עם שכנים מעבר לים. ארכיאולוגים מצאו מאות כדים ברחבי האי מהתקופה הקדומה הזו, ואחת המסקנות הייתה כי תושבי האי פיתחו התמחות שח יצירה ומסחר בכדים.

מים זורמים, בימי קדם

בתקופה זו האי גם היה מרכז התרבות המינואית, אשר סיימה את חייה עם התפרצות הר הגעש סנטוריני והצונאמי הגדול שבא בעקבות ההתפרצות. תרבות זו היתה מפותחת במיוחד, ותושבי האי אפילו נהנו ממים זורמים ומאמבטיות (!!!).

ההיסטוריה של כרתים ממשיכה אל עבר התקופה ההלניסטית. בתקופה זו האי היה למוקד של מלחמות בין המקדונים, אנשי האי רודוס, המצרים והרומאים. לאחר המלחמות הללו האי נכבש על ידי הרומאים, וכרתים היתה לאורך תקופה ארוכה במיוחד חלק מן האימפריה הרומית. רק בשנת 824 כרתים נכבשה על ידי הערבים, ובשנת 960 על ידי הביזנטים.

וונציאנים אשר יצאו למסע הצלב הרביעי בשנת 1204, כבשו את כרתים מידי הביזנטים והשליטו במקום את תרבות הרנסנס. כ-400 שנה לאחר מכן כבשו אותו העות'מאנים. הכיבוש הזה הביא עימו את התרבות המוסלמית למקום, ותושבים רבים אף המירו את דתם לאסלאם.

נקפוץ להיסטוריה של כרתים בתקופה המודרנית. בשנת 1821 פרצה מלחמת העצמאות היוונית, ותושבים רבים החליטו להמיר את דתם בחזרה לנצרות ולמרות בשלטונות המוסלמים. אבל, המרד הזה הצליח רק באופן חלקי, והאי נחצה לשני חלקים, בין המורדים ובין הצבא העות'מאני. הבריטים והמצרים שלחו כוחות תגבור לצבא העות'מאני, מתוך חשש שהאי ייפול בידי פיראטים או בידי הרוסים. בסופו של דבר, בשנת 1832 יוון קיבלה עצמאות מבלי שכרתים תהיה בשטח המדינה.

האיחוד עם יוון

תושבי האי ניסו מספר פעמים למרוד בעות'מאנים, ובשנת 1897 המרד שלהם גרר את כל יוון למלחמה נגד האימפריה העות'מאנית. מדינות רבות כגון צרפת, בריטניה, רוסיה ואיטליה, החליטו בשלב הזה לתמוך ביוון, והעות'מאנים עזבו את האי בשנת 1898. בשנה זו הוקמה הרפובליקה של כרתים, ובשנת 1908 כרתים אוחדה מחדש עם יוון.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה