שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2286
מאמרים: 7295
Like: 59
מאמרים -> סביבה וחברה -> אקולוגיה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
אקולוגיה
 

השימוש בגז טבעי בישראל


עורכת
המשתמש טרם עידכן את החתימה שלו.
 
 

השימוש בגז טבעי בישראל הוא התפתחות של השנים האחרונות. למעשה רק בראשית שנות האלפיים התגלו מצבורים משמעותיים ראשונים של גז טבעי בים התיכון שניתן היה לפתח סביבם שימוש מסיבי שישפיע וישנה את שיטת השימוש בגז בישראל.

הדבר לא קרה במקרה. כחלק מהמגמה הירוקה העולמית עלתה המודעות ליתרונות של השימוש בגז טבעי לצורכי איכות הסביבה, התגברו החיפושים אחר מצבורי גז טבעי בכל רחבי העולם המערבי וכך גם בישראל, אז התגלו מאגרי תמר ולוויתן.

יתרונותיו של הגז הטבעי הם רבים, כשהמרכזיים שבהם, עלותו הנמוכה יותר וכמובן היותו ידידותי יותר לסביבה בשל העובדה שהשימוש העיקרי בו, לייצור חשמל, פולט הרבה פחות חומרים מזהמים מאשר השיטות האחרות.

כיום, השימוש בגז טבעי בישראל הולך ומתרחב וניתן לראות כי מעבר לשימוש בו לייצור חשמל על ידי חברת החשמל, מפעילם רבים עברו לשימוש בלעדי בגז טבעי.

הצורך באספקת גז טבעי למקומות רבים הוביל להקמתה של רשת הובלה ארצית מסודרת, שתאפשר חלוקה של גז טבעי לכל צרכן שיהיה מעוניין בכך. רשת זו נמצאת עדין בבניה והרחבה, אך היא כבר מתפקדת ומשמשת להובלה של גז טבעי ברחבי הארץ. התחתנה הראשונה ברשת ההובלה היא חופית, אליה מגיע הגז מהבארות ושם לאחר תהליך של השבחה הוא מועבר למערכת ההולכה הארצית. במערכת זו מתבצעת חלוקה לצינורות צרים יותר, שנקראים רשת החלוקה והם מגיעים לצמתים מרכזיים בארץ.

 

גז טבעי במוקד הויכוח הציבורי

 

הגז הטבעי כמשאב לאומי הפך לנושא לויכוח ציבורי סוער בשנים האחרונות והוא עומד בעין הסערה, בין הציבור למדינה. גז טבעי הוא משאב טבע ולכן הגיוני שיהיה שייך לכל האזרחים ושכולם יוכלו ליהנות מרווחיו. יחד עם זאת, המדינה הגנה לא פעם על האינטרסים של חברות האנרגיה הגדולות, שהשקיעו ולקחו סיכון בעצם פעולתן לאיתור מצבורי הגז. הויכוח נע סביב חלוקת הרווחים בין הציבור וחברות האנרגיה שמצאו את מצבורי הגז.

בנוסף לנושא חלוקת הרווחים, התעורר ויכוח ציבורי גם סביב הנושא של יצוא גז טבעי. כמויות הגז הטבעי שהתגלו במאגרים התגלו כגדולות ומשמעותיות ברמה כזו שהן יכולות בקלות לספק את צרכי המשק הישראלי כיום. לכן מתקיים דיון ער סביב הטיפול ברזרבות. יש המצדדים ביצוא של גז טבעי על מנת למקסם רווחים ויש הטוענים שיש לשמר אותו במעגרים לצורך הבטחת עצמאות אנרגטית ארוכת שנים לישראל.

 

 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה