שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> סביבה וחברה -> חברה כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
חברה כללי
 

אאוטינג


tom lacham
 
 

 אאוטינג פירושו הוצאה פומבית מהארון של אדם וחשיפת נטייתו המינית ללא הסכמתו. על אף שהמונח "אאוטינג" הפך רווח בעשורים האחרונים במערב, מסתבר שיש לו היסטוריה ארוכה. אאוטינג הייתה טכניקת השפלה נפוצה ברומא וביוון העתיקה. טרום עידן הנצרות, מין בין גברים היה עניין נפוץ וחוקי, כל עוד האקטיבי הוא אזרח בגיר והפסיבי הוא אזרח צעיר או עבד. מי שסירב להישמע לנוהלים הללו זכה ב"אאוטינג" מפי הנואמים בכיכר העיר. בראשית המאה ה-20 ביצע עיתונאי בשם מקסימיליאן הארדן אאוטינג לנסיך פיליפ ולגנרל קונו. בשנות השלושים זכה ארנסט רהם, מנהיג תנועה נאצית באאוטינג מידי עיתונאים שמאלניים.

בראשית שנות ה-70 בארה"ב, אחרי מהומות סטונוול, המוני פעילים בתנועה הלהט"בית דרשו מהומואים, לסביות וביסקסואלים  לצאת מהארון וטענו כי חובתה של הקהילה להוציא מהארון את מי שלא מוכן לעשות זאת בעצמו. פעולות אלו נתקלו בהתנגדות בתוך הקהילה עצמה על ידי מי שטען כי הזכות לפרטיות מתעלה על טובת הקהילה. למרות הלחץ לצאת מהארון, מרבית ההומואים והלסביות המשיכו לשמור על נטייתם בסוד. ב-1989 החל לצאת לאור השבועון אאוטוויק ובו טור קבוע של מיכלאנג'לו סינגורל (משמרות הרכילות) שהוציא מהארון מפורסמים ועשירים רבים. הוא זכה לשבחים  מחד ולביקורות נוקבות מאידך.

בדרך כלל המניע לביצוע אאוטינג הוא חשיפת הצביעות של איש ציבור המפלה לרעה את זכויות הלהט"ב בעוד שהוא עצמו הומוסקסואל. מניע נוסף הוא הרצון להעלאת המודעות לקהילה ולסוגיות פוליטיות הקשורות אליה, וכך להראות שלהיות הומו או לסבית הוא דבר טבעי ושרבים מהאוכלוסייה הם כאלה.

יש פעילים בקהילה הלהט"בית שמביעים מורת רוח מאאוטינג כטקטיקה פוליטית. לטענת, אין להשתמש בנטייה מינית ככלי נשק גם כלפי השמרנים המתנגדים לזכויותיהם באופן פעיל.

האפקטיביות של אאוטינג כטקטיקה פוליטית תלויה בנכונות התקשורת לדווח על אאוטינג. טרום המצאת האינטרנט פחדו כלי תקשורת רבים מתביעת דיבה. המצאת האינטרנט הקלה מאוד על ביצוע אאוטינג לדמויות ציבוריות.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

minu אומר :
hello   05/05/2014


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה