שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> סביבה וחברה -> חברה כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
חברה כללי
 

אונס מתקן


tom lacham
 
 

 

אונס "מתקן" או אונס "חינוכי" או כינוי למנהג אכזרי, נפשע ונפוץ הנהוג בדרום אפריקה (ולאחרונה מסתבר שגם במדינות נוספות בעולם דוגמת אורוגוואי), במהלכו מבצעים גברים אונס קבוצתי והתעללות מינית, פיזית ונפשית בנשים לסביות במטרה "לרפא" אותן מהנטיה המינית שלהן. את המונח טבעו ארגוני זכויות אדם בראשית שנות האלפיים ומאז מחוברים דו"חות העוקבים בחרדה אחרי התופעה.

רעיון האונס "מתקן" מבוסס על שרשרת מחשבות מטופשות, נטולות היגיון ועצובות במיוחד: 1. צריך "לרפא" לסביות ולהפוך אותן לסטרייטיות. 2. ניתן "לרפא" לסביות ולהפוך אותן לסטרייטיות. 2. המזור המיוחל יגיע באמצעות אקט מזעזע כמו אונס.

כאמור, המדינה בה הפך האקט הזה לתופעה נרחבת היא דווקא דרום אפריקה שבתקופה אחרי האפרטהייד פעלה רבות להגנת אזרחיה מאפליה.

דרום-אפריקה נחשבת למדינה בעלת חוקה ליברלית, והיא המדינה האפריקנית היחידה שאישרה נישואים חד-מיניים. עם זאת, הומוסקסואליות עדיין נחשבת בה לתופעה בלתי-מקובלת, ונישואים גאים מתוארים לעתים קרובות כ"לא אפריקנים".

היא אף הייתה המדינה הראשונה שאסרה על אפליה על בסיס נטיה מינית בחוקה והיחידה שאישרה נישואים חד מיניים. אולם למרבה הצער, עדיין נחשבת לבירת האונס של העולם. אחת מכל ארבע ילדות בדרום אפריקה נאנסות עד גיל 16. לסביות שחורות ועניות נמצאות בסיכון גבוה.י. כ-86% מהלסביות השחורות בדרום אפריקה חיות בחשש מתמיד מתקיפה מינית.

אונס "מתקן" כלל אינו מוגדר בדרום אפריקה כפשע שנאה. ע"פ ארגונים להט"בים בתוך המדינה, בכל שבוע מתרחשים בממוצע עשרה מקרי אונס "מתקן" בקייפטאון בלבד. על פי הערכות ארגוני סיוע לנפגעות, למעלה מחצי מיליון מקרי אונס מבוצעים מדי שנה במדינה.

המקרה הכי מפורסם של אונס מתקן וזה שהעלה את הנושא על סדר היום הציבורי שייך לכוכבת נבחרת הכדורגל לנשים של דרום אפריקה, אודי סימליין.

סימליין, גיבורה לאומית ונערצת, לסבית מוצהרת ופעילת זכויות אדם, נאנסה על ידע כנופיית גברים ונרצחה בדקירות סכין באפריל 2008, סמוך ליוהנסבורג. המקרה המזעזע סוקר בהרחבה בתקשורת העולמית והופנתה אצבע מאשימה כלפי ממשלת דרום אפריקה שאינה עושה דבר כדי למגר את התופעה ואף מנסה לטשטש את מימדי התופעה. רוצחיה של סימליין נתפסו ונשפטו אך במהלך המשפט לא הועלתה לדיון עובדת היותה של סימליין לסבית, על אף שעובדה זו היוותה את המניע לאונס ולרצח.

בימים אלו עתרו אקטיביסטיות לסביות, אזרחיות דרום אפריקה אמיצות, לשר המשפטים במדינתן, כשבידן עצומה בה מופיעות למעלה מ-140,000 חתימות. מטרתן הראשונית היא לסווג את האונס "המתקן" כפשע שנאה ולחייב את אנשי החוק לקבוע עונשי מאסר לאנסים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

minu אומר :
hello   05/05/2014


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה