שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2541
מאמרים: 7584
Like: 59
מאמרים -> סביבה וחברה -> חברה כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
חברה כללי
 

דיור למשתכן – מה זה וכיצד אנחנו יכולים ליהנות מזה


איתן בוט

איתן בוט 

 
 

מטרת התוכנית היא לייצר מסלול במהלכו נרשמים אנשים להגרלות שהמשרד עורך, ומי שזוכה נהנה מאפשרות לרכוש דירה במחיר מופחת באזורים בהם התקיימה ההגרלה, בדרך כלל מדובר על ערים שחלקן קרובות לגוש דן, אחרות רחוקות יותר. את הדירות בונות חברות שונות שזכו במכרז והן מתחייבות לספק לזוכים, דירות בגודל ובתנאים מסוימים על פי תנאי ההגרלה. תהליך זה לוקח מספר חודשים עד שנים, כאשר המטרה היא שאותם זוכים יוכלו לרכוש דירה במחיר הרבה יותר מוזל מזה שקיים בשוק.

בצורה כזו, המדינה מקווה שכל השוק יירגע. בעלי דירות יבינו שיש לזוגות הצעירים אופציה אחרת, זולה יותר, ולכן הם ימכרו את הדירות שלהם במחירים מוזלים, מי שמחזיק דירות להשקעה יראה שמחירי השוק יורדים ולכן לא ישתלם להם להחזיק עוד בדירות האלה, ולכן הם ימהרו למכור אותן. גם מתווכים ייכנסו לעניין, מאחר והם ירצו להיפטר כמה שיותר מהר מהדירות שברשותם אחרת הם יפסידו.

העניין הוא, צריך לומר, שהרעיון של דיור למשתכן לא עובד בהכרח בצורה שציפו. הרבה מומחים סברו קודם לכן וסבורים גם היום, שהתוכנית ייצרה תקוות שלא ניתן לממש, והיא השאירה את הזוכים במצב מאוד בעייתי, מה שבא לידי ביטוי בכך שמחירי הדיור לא ירדו כפי שציפו.

מאחר והתוכנית לא התקדמה בצורה מהירה, אז לא מעט זוכים נותרו עם זכייה ביד אך בלי מפתח ובטח שבלי דירה, ועל כן הם ממשיכים לשלם שכר דירה או להתגורר אצל ההורים, בזמן שזוכים רבים אחרים, ויתרו על הזכייה שלהם. מצב זה יוצר מצב של ביקושים גבוהים, מה שמעלה כמובן את המחיר בשוק.

מתווכים רבים טוענים שמחירי הנדל"ן עלו במהלך השנים האחרונות, בגלל התנהלות לא נכונה של הממשלה. זה נובע בין היתר, בגלל ניסיונות להוריד את המחירים בצורה מלאכותית ומבלי לבצע תוכנית מתאימה לתנאי השוק ולצרכים של הלקוחות. מה שאיפשר לבעלי דירות להשקעה למשל, לעלות מחירים בידיעה שאין לזוגות הצעירים ולאחרים, שום אפשרות אחרת. אם התוכנית היתה מצליחה, קרי קורמת עור וגידים במהירות, באופן יעיל ונכון, אז סביר להניח שאכן השוק היה משתנה, והמחירים היו יורדים לאט לאט, עד שהיה מגיע לנקודת איזון סבירה בה כולם מרוויחים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה