שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> סביבה וחברה -> חברה כללי
הוסף עכשיו מאמר למדור :
חברה כללי
 

הגשת הצעות למכרזים על ידי רשויות וחברות במשק


ציפי ברמן
 
 

כיום ניתן להבחין בבירור במגמת עליה משמעותית של השתתפות בתי עסק (לרוב קטנים ובינוניים) במכרזים שמוצעים על ידי רשויות מקומיות וגופים שונים במשק, וזאת מתוך ניסיון להרחיב את בסיס הפעילות העסקית שלהם. מכרזים אלו מוגדרים כתהליכים בהם גופים המעוניינים ברכישת מוצר או עבודה שהיא, מבקשים הצעות מחיר מקבלנים או ספקים ובתום המכרז, בוחרים את ההצעה המתאימה ביותר מבחינתם. כל הלוקחים חלק במכרזים, רצוי שיכירו את המונחים הבסיסיים בתחום מכרזים, לרבות ההיבטים המשפטיים הכרוכים בתהליך, וזאת על מנת ליישם את הנדרש בהתאם לכללים ולהנחיות כך שההצעה לא תיפסל על הסף. לצורך כך, להלן מידע בסיסי ומרוכז אודות הגשת הצעות למכרזים- מה עומד מאחורי זה ואיך עושים את זה נכון.


הצעות למכרזים – הגשת ההצעות
כל גוף עסקי בעצם רשאי לפרסם מכרז פומבי ולבקש לקבל הצעות מתאימות. אמנם לא על כל הדופים חלה חובה חוקית כזו (כדוגמת גופים ממשלתיים וגופי מדינה), אך רבים בוחרים בשיטה זו על מנת להשיג עבודות/ מוצרים, ותוך כדי, לוקחים על עצמם את המחויבות לנהל את ההליך בהתאם לדיני מכרזים, המבטיחים כי ההליך אכן יהיה אחיד והוגן כלפי כל המשתתפים בו. במסגרת המכרז, מוגדרות דרישות חובה, כולל למשל תקופת ניסיון מינימאלית, ניסיון בפרויקטים קודמים בעלי אופי דומה וכיוצא בזה, בהתאם לאופי המכרז ולסוג העבודה. במידה ואלה אינם מתקיימים, ההצעה שמוגשת תיפסל. דרישות אלו נדרשות להיות מנוסחות באופן בהיר ומדויק, וזאת על מנת למנוע מצבי אי בהירות. בנוסף, קיימת אפשרות מצד מפרסם המכרז לציין אומדן (הערכה לגבי עלות העבודה/ המוצר המבוקש). אמנם אין מדובר בחובה חוקית כזו (רק לגבי מכרזי רשויות מקומיות), הדבר מומלץ מאחר ומאפשר להקל על בחירת ההצעה המתאימה ולדעת מתי הצעה שהיא נמוכה יתר על המידה ועשויה לספק את היציבות הכלכלית של מציע ההצעה ומפרסם המכרז.


בחירת ההצעה הזוכה במכרז
הליך פתיחת מעטפות ההצעות למכרז אינו חייב להיות פומבי אך זה מומלץ מאחר ומונע חלק מההליכים המשפטיים שמוגשים על ידי משתתפים במכרז בהקשר להליך זה בגלל היעדר מידע. לגבי בחירת ההצעה הזוכה במכרז, זו אינה מחויבת להיות הזולה ביותר, אלא להיבחר על סמך אמות מידה כמו איכות המוצר / העבודה, ניסיון ומומחיות קודמים בתחום, המלצות שהתקבלו ועוד. בסיום בחירת ההצעה הזוכה, בעל המכרז נדרש לשלוח לזוכה הודעה על דבר זכייתו, ובמקביל, לשלוח ליתר המשתתפים הודעות על תוצאת המכרז. אלו שלא זכו במכרז זכאים לבחון את זכויותיהם ולהחליט על המשך צעדים במידה ויהיו מעוניינים באלה, כולל אפשרות לעיין במסמכי המכרז, פרוטוקול ועדת המכרזים, חוות הדעת של מומחים ועוד.
 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

minu אומר :
hello   05/05/2014


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה