שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2475
מאמרים: 7518
Like: 59
מאמרים -> סביבה וחברה -> פוליטיקה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
פוליטיקה
 

לוי אשכול - ממנהיג בעבר לדור העתיד


 
 

לוי אשכול נולד בשנת 1895 באוקראינה למשפחת שקולניק. אשכול למד ב"חדר" ולאחר מכן בגימנסיה העברית בעיר וילנה. לקראת סיום מלחמת העולם השנייה התגייס אשכול לגדוד העברי שהוקם בצבא הבריטי ועלה לישראל בשנת 1914. אשכול התיישב בעיר פתח תקווה ועבד בה כחקלאי ושומר. אשכול הפגין כושר מנהיגות כבר באותה תקופה והיה ממייסדי קבוצת "עבודה" והנהיג אותה ביד רמה.

בשנת 1920 היה אשכול אחד ממקימי קיבוץ דגניה ב' ופעל רבות להקמת הקיבוץ ולהתיישבות בה. בקיבוץ זה חי אשכול שנים רבות. באותה תקופה מונה אשכול ליושב ראש "הסתדרות העובדים בארץ".  בשנות העשרים אשכול היה פעיל בתנועות שונות וכן נציג בקונגרסים .

הקמת חברת מקורות

אשכול היה אחד ממקימי חברת המים "מקורות". בשנת 1937 יזם אשכול את הקמתה. בתקופה שקדמה לה, ראה ששכול את הקושי בפיתוח החקלאות בישראל. הבעיה המרכזית באותה תקופה הייתה בעיית המים להשקיה שתשמש עבור חקלאים ותייצר מזון ומקומות עבודה לעולים. אשכול איש החזון ובעל כישורי מנהיגות הצליח לגייס כספים לרכישת צינורות ואמצעים נוספים להעברת מים ואף הגה תכנית מבריקה  שסייעה לחקלאים בהקמת מכון שאיבה שיוביל את המים ויאפשר השקיה מודרנית. לאחר שפעולה זו שגשגה, נהנו ממנה גם יישובים נוספים בכינרת וסביבתה וכך בהמשך הוקמה חברת מקורות. 

ראש מחלקת הסוכנות היהודית

בשנת 1949 נבחר אשכול לראש מחלקת ההתיישבות בישראל וגזבר הסוכנות היהודית. אשכול היה האדם המתאים ביותר לתפקיד מכיוון שפעל רבות לעלייה ציונית בכך שעודד יהודים רבים לעלות לישראל. בתפקיד זה כיהן אשכול עד שנת 1963. בשנים אלו הייתה תנופת התיישבות בכל רחבי הארץ. במהלך תפקידו של אשכול כראש מחלקת הסוכנות הוא יזם את הקמתם של כ -400 יישובים חדשים ברחבי הארץ שיועדו לאכלוס העולים במשך ארבע השנים הראשונות לקיום המדינה. בין יישובים אלה היו מושבים שיועדו לעובדי חקלאות, עיירות פיתוח וקיבוצים רבים באזורי גבולותיה של מדינת ישראל, שברבים מהם התיישבו עולים חדשים. 

שר האוצר בממשלת ישראל

תפקידיו השונים והמכובדים אותם ביצע אשכול בנאמנות רבה, פתחו לו דלת לתפקידים בממשלה. בשנים 1952-1963 כיהן אשכול כשר האוצר של ממשלת ישראל ונאלץ להתמודד בתקופה זו עם הקשיים הכספיים הגדולים של העלייה ההמונית לישראל, וזאת מול משאביה הדלים של מדינת ישראל הצעירה. אשכול היה מיוזמי הקמת המעברות שהוו שכונות זמניות שהיו מיועדות לעולים חדשים. אשכול יזם זאת על מנת להתגבר על הקשיים בשיכון העולים הרבים. מעבר לכך, אשכול טיפל בבעיות האבטלה של העולים החדשים. בנוסף, בתקופתו כשר האוצר, הודות לפעילותו, השקיעה מדינת ישראל רבות בפיתוח התשתיות, התעשייה, משק המים והחקלאות בישראל.

בשנת 1963 התמנה אשכול לראש הממשלה ולשר הביטחון. לוי אשכול נפטר ב- 26 בפברואר 1969 במהלך כהונתו כראש ממשלה.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה