שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2569
מאמרים: 7613
Like: 59
מאמרים -> סביבה וחברה -> צבא וביטחון
הוסף עכשיו מאמר למדור :
צבא וביטחון
 

מונחים שחשוב להכיר לקראת צו ראשון


 
 

עוד לפני שתתייצבו בלשכת הגיוס במסגרת צו ראשון, סביר להניח שכבר תתקלו במספר מונחים צבאיים שזר לא יבינם, כדוגמת דפ"ר, קב"א ופסיכוטכני. חשוב להכיר את המונחים השונים ואת משמעותם על מנת להבין מה צפוי ומצופה מכם, ולהתכונן בהתאם.

 

מילים לצו ראשון

הכוונה בביטוי מילים לצו ראשון הינה אוצר מילים הנדרש עבור בחינת העברית שמתקיימת ביום ההתייצבות של הצו הראשון. מדובר ברשימה הכוללת במקרים רבים מילים בלתי נפוצות או מוכרות, ובבחינה תידרשו לזהות אותן ואת המשמעות הספציפית שלהן. להלן מספר מילים וביטויים העשויים להופיע ברשימה: עגורים, ניצים, אנדרלמוסיה, התעמר, שלג אשתקד, אוושה ומכורה. 

 

דפ"ר ובחינות פסיכוטכני

דפ"ר הוא ראשי התיבות של דרוג פסיכוטכני ראשוני. הדירוג נקבע על פי בחינות הפסיכוטכני שהינן חלק מהתחנות ביום ההתייצבות של הצו הראשון. ציוני הדפ"ר נעים בין עשר לתשעים ותשע, ומהווים חלק נכבד מקביעת הקב"א של המתגייסים. יש לציין כי מבחני הפסיכוטכני הינם מבחני חשיבה בתחום המילולי, הכמותי והצורני.

 

קב"א – דפ"ר, צה"ר וצד"כ

קב"א הינם ראשי תיבות של קבוצת איכות וציוניו נעים בין ארבעים ואחת ולחמישים ושש, כאשר ככל שרמת הקב"א גבוהה יותר כך נפתחים בפני המתגייס תפקידים בכירים וחשובים יותר בצה"ל. מאידך, מי שנקבע לו קב"א הנמוך מארבעים ואחת אינו מחויב לשרת בצבא. חשוב לדעת שהקב"א נקבע על פי שלושה גורמים:

דפ"ר – דרוג פסיכוטכני ראשוני . רמת השכלה המכונה צה"ר (ציון השכלה ראשוני) – זהו דירוג הנע בין אפס לשתיים עשרה ומורכב ממספר שנות הלימוד ומסלול הלימודים  צד"כ (ציון דירוג ראשוני כללי )- נקבע על ידי מראיינת פסיכוטכנית ומורכב מפרטים אישיים, תפיסת עולם, אופן התנהגות ומוטיבציה לשרת.

 

פרופיל צבאי

הפרופיל הינו דירוג רפואי של המתגייס אשר נקבע על ידי רופאי ועדה רפואית בצו הראשון. דירוג זה קובע את כשירותו של החייל לעתיד לשרת ביחידות ובתפקידם שונים בצבא, והינו אחד הגורמים החשובים ביותר לשיבוץ ביחידות השונות בצה"ל. טווח הפרופיל מתחיל בעשרים ואחת נקודות, הפוסלות את המועמד מלשרת בצבא, ומסתיים בתשעים ושבע נקודות כאשר ליחידות קרביות ניתן להתקבל החל מפרופיל שישים וחמש.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה