שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2540
מאמרים: 7581
Like: 59
מאמרים -> עבודה -> יחסי עובד מעביד
הוסף עכשיו מאמר למדור :
יחסי עובד מעביד
 

שוביניזם או חוסר התאמה לעולם העבודה של היום? מדוע נשים אינן מתקדמות כמו גברים


רועי ברק

רועי ברק הוא מאמן מכירות ויועץ עסקי . בוגר תואר שני במנהל עסקים ומנכ"ל חברת ברק לעסקים. 

לטיפים נוספים בנושאי ניהול, מכירות ועסקים ניתן להכנס לאתר האינטרנט של ברק לעסקים.

 
 

המצב הנוכחי של נשים בשוק העבודה

"לא קודמתי כי הבוס שלי מעדיף גברים".

"לא קיבלו אותי לעבודה כי אני נשואה והמראיין עשה 1+1 שבקרוב יהיו לי ילדים".

"אין לי סיכוי להתקדם, 3 האחרונים בתפקיד היו גברים...".

אמירות מסוג זה אינן חדשות בעולם המערבי של היום ומופיעות חדשות לבקרים במרבית מקומות העבודה בישראל. לצערי הרב, אני נוטה להסכים עם האמירות הללו כמייצגות של המצב הקיים. אי אפשר להתחמק מן המציאות. נשים כיום מקופחות בשוק העבודה ולרוב שלא באשמתן.

 

מדוע נוצר המצב הקיים?

בניגוד לדעה הרווחת והשגויה מאוד בעיני, שוביניזם ושנאת נשים אינן הסיבה האמיתית למעמדן הנמוך של הנשים ביחס לגברים בשוק העבודה. אז מה כן? המציאות. שימו את עצמכם בנעליו של בעל העסק הקטן. העסק בקושי מרוויח והוא צעיר להעסיק עובד/ת מכירות בדלפק. הכשרה עולה המון כסף, לגייס עובדים זה לא קל ולבעל העסק כפי שציינתי אין עודפים של כסף שהוא יכול לזרוק. דמיינו את היסיטואציה הבאה: 2 אנשים מגיעים לראיון עבודה - גבר ואישה. שניהם עושים רושם מצוין והוא מתלבט במי לבחור. חוקי העבודה אינם מאפשרים לשאול על נישואים או ילדים (נו באמת, לא מצאו חוק פחות אפקטיבי לחוקק?) אך כל מראיין עם מעט תחכום יכול להוביל את המרואיין לסיטואציה שבה הוא מספר לו הכל. הגבר בן 28, נשוי וללא ילדים. האישה גם היא בת 28 נשואה וללא ילדים. אם נסתכל על הסיטואציה באופן אובייקטיבי כאילו זה היה העסק שלנו, הרי שזה ברור את מי צריך להעסיק בשביל שהעסק לא יהיה בסכנת סגירה (יותר מהמצב הקיים). כיום, פחות מ-5% מהגברים לוקחים חופשת לידה, מה שאומר שהסיכוי שהגבר ישאר לטווח זמן ארוך גדול משמעותית. בלי קשר לחופשת הלידה, ידוע שבמהלך הלידה בעקבות בדיקות ותחושות כלליות האישה תיעדר הרבה יותר מהגבר במהלך ההיריון ותגרום לעסק להפסיד. גם לאחר שהילד יוולד, המעסיק חייב (לפי החוק) להחזיר את האישה לעבודה גם אם לא היה מרוצה מהתפקוד שלה (כבר ציינתי שלפי החוק גם אסור לו לפטר אותה בהריון?). עכשיו אני מבקש מכם שוב, לשים את עצמכם בנעליו של בעל העסק, את מי הייתם מעסיקים?

עכשיו קחו את הדוגמא הזו והשליכו אותה על ארגונים בינוניים, גדולים וכל מקום עבודה אחר. לא משנה מה הסיטואציה, להעסיק גבר פשוט משתלם יותר.

 

אני שונא את המצב הקיים

למרות מה שכתבתי בפסקה הקודמת, אני ממש לא בעד המצב הקיים. יותר מכך, אינני מצפה מנשים להשלים עם זה.

הכי קל להאשים את כל העולם ולא למצוא פתרון אמיתי, אך בסופו של דבר קיימות שתי בעיות עיקריות שבגינן המצב הוא כזה:

1. ביולוגיה - מה לעשות? גברים לא יכולים ללדת. לביולוגיה אין פתרון ולכן באופן אוטומטי, נשים לרוב יקחו את חופשת הלידה ויבלו את הזמן עם התינוק. מדוע זה דבר רע כל כך? הייתי בשמחה מתחלף עם אשתי ונמצא בבית עם התינוק. במקום לראות את זה כדבר רע, אני רואה זאת כדבר חיובי. לאישה יש משהו שגבר לעולם לא יוכל להשיג

2. חוקי עבודה - הבעיה היא לא אצל המעסיקים אלא בחוקי העבודה. כאשר יש חוק שאי אפשר לפטר אישה בהיריון אף אחד לא רוצה להעסיק אישה בהיריון. אותו החוק שמטרתו להגן על הנשים הוא החוק שפוגע בהן בצורה קשה ביותר. אני יכול לומר מניסיון שכמעסיק, נתקלתי לא פעם במקרים שבהן אישה בהיריון עשתה ככל העולה על רוחה במקום העבודה משום שידעה שאי אפשר לגעת בה. האם זה גורם למעסיק לרצות להעסיק נשים בהיריון? נכון שלא כל הנשים מתנהגות בצורה כזו, אך האם צריך למנוע מבעל עסק לפטר מישהי רק בגלל שהיא בהיריון? עדיף שהעסק יגרר להפסדים? חופשת הלידה בישראל (שהיא מהקצרות בעולם המערבי) דווקא מיטיבה (באופן יחסי) עם המעסיק.ץ הבעיה היא שאף אחד לא סופג עבורו את עלויות ההעסקה וההכשרה של מחליפה ראויה. במקום לקנוס ולתבוע הייתי מצפה מהמדינה לעודד העסקה של נשים בהיריון ולתת הטבות לעסקים שיעודדו אותם להעסיק נשים

 

לסיכום

אין ספק כי מעמדן של הנשים בשוק העבודה אינו טוב ביחס לזה של הגברים. ובכל זאת, המצב נתון לשינוי ואני מאמין כי בעתיד, תקום בישראל ממשלה שתשכיל לחוקק את חוקי העבודה הנכונים (ולבטל חוקים פרימטיביים) שיאפשרו צמיחה ועידוד של העסקה וקידום נשים במשק.

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה