שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2572
מאמרים: 7615
Like: 59
מאמרים -> עבודה -> מציאת עבודה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
מציאת עבודה
 

התפתחות חברות השמה


אסף יהלומי
 
 

חברות השמה, הידועות גם בכינויין העממי יותר "חברות כוח אדם", הן עסק נפוץ יחסית באצנו. מדובר, כשמן כן הן, בחברות המתמחות בהשמת עוברים, או במילים אחרות תיווך בין העובד לבין המעביד המעוניין בשירותיו.

ככל עסקי התיווך, העיקרון על פיו פועלות חברות השמה ותיקות עתיק יומין: חבר בין המוכר (העובד, שמוכר את כוח העבודה שלו) לבין הקונה (המעביד) וקבל אחוזים על העסקה. עם זאת, בישראל חברות ההשמה התפתחו מאוחר יחסית. בשנים הראשונות לקיום ארצנו הקטנה, הסוציאליזם שלט בכיפה, לא רק כעקרון חברתי אלא גם כגישה כלכלית.

אי לזאת, ובהתאם לרוח הקיבוצים, העול על מציאת תעסוקה לגלי המהגרים המרובים הוטל על גופים ממשלתיים וסמי ממשלתיים, כדוגמת התאחדות הקיבוצים, משרד התעסוקה או ההסתדרות הכללית. כל ניסיון של השוק הפרטי להכנס לעסקי התיווך בעבודה נתקלו בהתנגדות פוליטית ולעיתים אלימה מצד גופים אלה.

ניצנים לחברות כוח אדם החלו להופיע קודם לכן, אבל האביב האמיתי של חברות ההשמה החל בשנות התשעים, עם תחילת העליה הרוסית. האקלים הכלכלי-פוליטי החדש בישראל, שהפכה בהדרגה שקפיטליסטית וליברלית יותר בגישותיה, היה צריך פתאום לקלוט גל אדיר של מאות אלפי מהגרים חסרי כל.

אל אף שהיה מדובר בעיקר באוכלוסיה משכילה, ניסיונם התעסוקתי והמקצועי לא התאים לעיתים קרובות לדרישות המעסיקים בארץ, מה גם שחסרו לכם כישורי השפה והקשרים החברתיים שכה נחוצים להצלחה בארצנו.

שוק העבודה הוצף בכוח עבודה מיומן וזול, וכך נוצר מצב אבסורדי של פרופסורים ועילויים המנקים רחובות למחייתם. על רקע מצוקתם החברתית והכלכלית של המובטלים הרבים פרץ גל של חברות השמה רבות ומגוונות.

כיוון שבמקרה זה אחת הבעיות העיקריות היו חוסר היכולת של המעביד והעובד לתקשר (בגלל הבדלי השפה בעיקר), חברות ההשמה התגלו כיעילות עוד יותר מן הרגיל. רבות מחברות ההשמה הללו נפתחו על ידי עולים ותיקים, דוברי שתי השפות, ובכך אפשרו תקשורת יעילה בין הביקוש להיצע של העבודה. כמו כן אפשר למצוא חברות השמת בכירים ומאפיינים אחרים של השמה.

עם זאת, כיוון שזכויותיו של העובד דרך חברת ההשמה היו מטבע הדברים פגומות ביחס לעובד המועסק ישירות. החוק לא חייב את המעביד לשלם פנסיה או תשלומי רווחה בשנה הראשונה להעסקה, ובמקרים רבים מעסיקים נמנעו מקיום כל זכויותיהם של העובדים.

במקרה זה חברות ההשמה המוצלחות יותר סיפקו לעובד לא רק מקום עבודה ועזרה בחבלי הקליטה, אלא גם סיוע משפטי ומקצועי במקרה הצורך (או הכוונה מקצועית ייחודית). תביעות יצוריות וניהול הליכים מקצועי הרתיע ללא ספק מעסיקים רבים שחשבו לפגוע בזכויותהם של המועסקים הטריים.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה