שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> עבודה -> מציאת עבודה
הוסף עכשיו מאמר למדור :
מציאת עבודה
 

עבודה מועדפת בצפון


טל ביטון
 
 

כיום, כמעט ואין חיילים משוחררים אשר לא מנצלים את ההזדמנות לעבוד בעבודה מועדפת, בעיקר בשל המענק הכספי שניתן בסיומם של שישה חודשים. אמנם, ההטבה הכספית עומדת בלב העניין, אך ישנם יתרונות ומאפיינים חיוביים נוספים שתורמים לחוויה כולה. עבודה מועדפת כוללת תדלוק בתחנות דלק, עבודה בתחום המלונאות, עבודה בבניין, בתי מלאכה או תעשייה וטיפול באנשים בעלי מוגבלויות. תחום נוסף אשר נראה כי הוקם לתחייה בשנים האחרונות הוא עבודה מועדפת בצפון הארץ המתרכזת בעיקר בחקלאות.

עבודה מועדפת בחקלאות מתייחסת למשרות של אורזים בבתי אריזה, עבודה במשתלות, עבודה ביערות קק"ל, חממות ועוד. באופן כללי מדובר על עבודות כפיים אך חלקן הגדול יכול בהחלט להתאים גם למי שאינו בעל יכולת פיזית מרשימה. עבודה מועדפת בצפון אשר מתרכזת בתחום החקלאות מתבצעת בעיקר בקיבוצים, המספקים למשוחררים הצעירים גם מקום מגורים צמוד – יתרון נוסף של עבודה זאת אשר מספק גם חיי חברה תוססים וטעימה מקהילה קיבוצית מלוכדת.

ערך חינוכי וחברתי

אין ספק כי עבודה מועדפת בצפון בתחום החקלאות אינה קלה או זוהרת בדומה לעבודות מועדפות אחרות, כמו עבודה בתחום המלונאות לדוגמה. מדובר על עבודה פיסית שמחייבת קימה מוקדמת במיוחד ופעילות בחוץ בחורף ובקיץ. יחד עם זאת, נראה שמדובר בעבודה מהנה בדרכה שלה, בעיקר בשל השהות בטבע ובמרחבים הפתוחים. צעירים שאוהבים בעלי חיים או צמחים ימצאו בעבודה מסוג זה סיפוק מיוחד.

עבודה מועדפת בצפון בתחומים אלו נולדה כתוצאה מהירידה החדה בכמות המתנדבים שהגיעו ארצה. כוח עבודה זה בהחלט חסר וכניסיון לספק אותו צורף תחום החקלאות להגדרה של עבודה מועדפת. בהמשך לכך, מדובר על עבודה בעלת אופי ערכי ושורשי, אשר מעניקה תחושת שליחות אמיתית למי שבוחר בה. עבודות מועדפות מסוגים אחרים חסרות את ההיבט המתגמל שהופך את תקופת העבודה לחווייתית במיוחד וגורם לרבים לשקול מגורים קבועים בקיבוץ.

חוויה מלמדת

רוב הצעירים לא התנסו מעולם בעבודה חקלאית משום סוג, ואפילו לא במגורים ביישוב כפרי. עבודה מועדפת בצפון, אשר מתבצעת ביישובים חקלאיים, מעניקה הזדמנות של ממש לחיילים המשוחררים לחוות חיים השונים באופיים ממה שחוו עד אותו שלב בחייהם. מבחינה חברתית וחינוכית מדובר על התנסות חשובה, שתורמת גם להיכרות עם יישובי ספר ועם אוכלוסיות שאינן עירוניות ממרכז הארץ ונוגעת בנקודה כואבת – בעובדה כי אנשים רבים מכירים רק את ההתנהלות העירונית הממוצעת במרכז הארץ ולא מתעניינים באזורים אחרים.

עבודה מועדפת בחקלאות היא הזדמנות להתנסות בתחום מעניין במיוחד, שסביר כי הצעירים לא היו נחשפים אליו בדרך אחרת. לעתים, ההתנסות כה מוצלחת עד כי ישנם חיילים משוחררים הבוחרים להמשיך ולעבוד בתחום זה גם לאחר ששת החודשים או לבחור במסלול לימודים הקשור לכך. אחת מהבעיות שהמדינה מתמודדת איתן היא ירידה בעיסוק בתחום החקלאות שיכולה בהחלט לקבל זריקת עידוד במסגרת עבודה מועדפת בצפון.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה