שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2541
מאמרים: 7584
Like: 59
מאמרים -> קואוצ'ינג -> יחסים
הוסף עכשיו מאמר למדור :
יחסים
 

להתאמץ,לזרום,ליהנות - אימון אישי


שמחה לוין

s.l

 
 

להתאמץ ,לזרום ,ליהנות

איך לאמן ולהנחות אנשים להתאמץ כדי ליהנות יותר מהחיים ?

כתבה: שמחה לוין ,מהמומחיות המובילות בארץ להכשרת מנחים ומאמנים ,מפתחת המודל הספיראלי ומחברת הספר "להפוך חלום למציאות ".

מה זה אושר ? מה עושה אותנו למאושרים ?

הספר "לאכול, להתפלל ,לאהוב "הפך לרב מכר והיה לסרט מצליח מסיבה מוטעית לגמרי .

הוא מעביר את המסר לפיו אושר מורכב מחוויות מענגות :אוכל ומדיטציה במזרח ,יחסי מין טובים וכמובן כל מה שכסף יכול לקנות. הוא קלע למה שרוב האנשים חושבים כשהם מדמיינים אושר : נסיעה למקומות אקזוטיים ,זכיה בכסף רב, רכישת מותרות ואביזרים יוקרתיים .

נשאלת השאלה : אם זה לא אושר ,אז מה זה אושר ?

במשך דורות רבים התשובה לשאלה  הזאת הופקדה  בידיהם של הפילוסופים שהגיעו אמנם לתובנות נהדרות אבל לא קידמו אותנו מבחינה מעשית.

אלא שבעשור האחרון קמה אסכולה חדשה בפסיכולוגיה הקרויה –פסיכולוגיה חיובית שהכריזה על מהפיכה פסיכולוגית ."מעתה " קראו הפסיכולוגיים החיוביים " יש להפסיק להתמקד בסבל,בכאב,ובפחד –ידידינו הטובים ויש להתחיל להתמקד בשאלה :איך לגרום לאדם להיות מאושר יותר ? " .היה זה מרטין זליגמן ,שנחשב לאבי הפסיכולוגיה החיובית שטען ש"לא מספיק לטפל בחוליים ובסבל האנושי .לא מספיק להביא אנשים ממצב של מינוס לאפס  אלא מה יביא אותם מאפס לשבע פלוס ".

מי שקידם את התחום בצעדי ענק היה פרופסור בעל שם מוזר- צ'יקסנטנהיי ,פרופסור לפסיכולוגיה המנהל את המרכז לחקר איכות החיים בקליפורניה .הוא בדק במחקר רחב היקף וגלובאלי את השאלה : מה זה בכלל אושר ?

מתי אנשים חווים תחושות של הנאה ?

מה מאפיין את החוויה הזאת ?

איך אפשר להגיע לחוויה כזאת ?

הוא הוציא ספר בשם "זרימה " בארה"ב בשנת 1990 .הספר תורגם לעברית לאחרונה .

צ'יקסנטמהיי מסביר ש"עונג הוא תחושת שביעות רצון שמושגית כאשר המידע בתודעה תואם לציפיות שקבעו התכנות הביולוגי או ההתניה החברתית".למשל :האוכל טעים לנו כי הוא מפחית את חוסר האיזון הפיסיולוגי ,נסיעה לריביירה הצרפתית מענגת אותנו כי אנו יודעים שזאת דרכם של הסלבס לבלות את זמנם.

עונג הוא רכיב חשוב באיכות החיים, אך אין ביכולתו ליצור אושר בעצמו .שינה, מנוחה ,אוכל וסקס מעניקים חוויות מאזנות ומשקמות אך אין ביכולתם לייצר צמיחה פסיכולוגית .

כשאנשים נשאלו :מה בחייך העניק לך סיפוק ? הם הזכירו חוויות שיש בהם הנאה –ההנאה בהשוואה לעונג  מאופיינת בתחושת חדשנות ,הישגיות ואתגר .למשל:סגירת עסקה שדרשה עבודה קשה או כתיבת מאמר או שיחה שמובילה אותנו להבעת רעיונות חדשים או כל עיסוק שכרוך במאמץ אך הסתיים בתוצאה יוצאת מגדר הרגיל  יוצרים הנאה .

אף אחת מהחוויות הללו לא חייבת להיות מענגת במיוחד בעת התרחשותה אבל לאחריה אנו נזכרים בהן ואומרים : "איזה כייף זה היה " ומקווים לחזור על החוויה .

ההנאה נוצרת כתוצאה מהשקעה יוצאת דופן של תשומת לב .אנו יכולים לחוש עונג ללא מאמץ וללא צורך להשקיע אנרגיה ותשומת לב מיוחדים (למשל –אנחנו יכולים להתענג על אוכל טוב או על סיגריה גם ללא השקעת תשומת לב לפעולת האכילה או העישון ) אך לא ניתן ליהנות ממשחק כלשהו מקריאת ספר , מבישול או משיחה חברית בלי שתשומת הלב תהיה מרוכזת במלואה בפעילות.

כדי ליהנות אנחנו צריכים להשקיע אנרגיה נפשית במטרות חדשות ומענגות. ילדים עושים זאת ללא הרף כשהם לומדים מידי יום מיומנויות חדשות .הריכוז העמוק על פניו של הילד כשהוא לומד מיומנות חדשה כמו רכיבה על אופנים מלמדת על ההנאה שהוא שואב מכך. וכל רגע של למידה מהנה מוסיפה למורכבות ולצמיחה אישית .

לרוע המזל הקשר הטבעי בין הצמיחה להנאה נוטה להעלם עם השנים כשאנחנו מתבגרים .עם השנים אנחנו נוטים להישאר באזורי הנוחות שלנו –אנחנו משוכנעים שאין טעם להשקיע אנרגיה בכיוונים חדשים כאשר אין סיכוי לגמול חיצוני .

או אז ,אנו עלולים להפסיק ליהנות מהחיים והעונג הופך למקור היחיד לחוויות חיוביות .

מהם גורמי ההנאה ?

כשהחל צ'יקסנטמהיי לחקור את האושר הוא רצה להבין מהי אותה חוויה שאותה הוא מכנה חוויה של    זרימה .

ההפתעה הראשונה במחקר שלו היה הדמיון המפתיע באופן שבו תוארו פעילויות שונות כשנעשו על הצד הטוב ביותר. נראה כי תחושתו של שחיין זהה כמעט לחלוטין לחוויה של שחקן שחמט בזמן תחרות ,ולתחושתו של מטפס הרים בזמן טיפוס מפרך ולתחושתו של נער חסר כישורים מתמטיים מפתרון בחינת בגרות בהצלחה או לתחושתו של מתמודד שזכה בתחרות בישול בתוכנית הטלוויזיה מסטר שף כנגד כל הסיכויים .

 

ההפתעה השנייה הייתה שחרף ההבדלים בתרבות, ברמת הקדמה ,במעמד החברתי או בגיל או במין ,המשתתפים במחקר תארו את ההנאה באופן דומה למדי .מסתבר שלהנאה יש שמונה מרכיבים עיקריים .כשאנשים נשאלו : " מה הרגשתם  בעת החוויה הכי טובה שלכם  ? " הם ציינו  לפחות אחת מבין המרכיבים הבאים ולפעמים את כולם .

צ'יקסנטמהיי קרא לחוויה המיטבית (החוויה הכי טובה של אנשים)  חוויה של זרימה .בואו נסקור את הגורמים המרכזיים שגורמים לאנשים הנאה , כדי שגם אנחנו נוכל להתאמן או לאמן ולהנחות אנשים  להפנים וליישם טוב יותר פעילויות וחוויות שיגרמו להם לזרום .

גורמי ההנאה :

הגורם הראשון הואפעילות מאתגרת שדורשת מאתנו מיומנות. רובן המכריע של חוויות מיטביות מתרחשות בעת שאנו עושים פעילות שדורשת מאתנו השקעת אנרגיה נפשית ושלא ניתן לבצע ללא המיומנות הנכונה .למשל קריאה היא פעילות מהנה ,מפני שהיא דורשת ריכוז של תשומת הלב ויש לה מטרה ,וכדי לבצע אותה יש לדעת את חוקי השפה הכתובה :היכולת לתרגם מילים לדימויים להזדהות עם דמויות פרי הדמיון ,לצפות לתפנית בעלילה וכיו"ב.

הגורם השני  נקרא" זרימה " והמשמעות שלו היא לשקוע בפעילות עד כדי כך שאנו שוכחים  את כל העולם סביבנו  : אחד המאפיינים הבולטים בחוויה המיטבית  היא שאנחנו שקועים כל כך במה שאנחנו עושים עד שהפעילות משכיחה מאתנו את כל מה שקורה מסביב .מסיבה זו מכנים את החוויה  המיטבית –זרימה .המילה מתארת לכאורה פעולה נטולת מאמץ .למה הדבר דומה ? כמו לטפס על הר. המשמעות של הטיפוס היא הטיפוס :אתה מגיע לפסגה ואתה מאושר שזה נגמר אבל למעשה היית רוצה שזה יימשך לנצח. הטיפוס היא הסיבה לטיפוס. זוהי הנקודה שזה אתה מזהה את הזרימה שלך .מטרת הזרם היא להמשיך לזרום .זו אינה זרימה מתגברת אלא זרימה מתמשכת.

אתה רוצה להגביר אותה כדי להמשיך אותה .אף כי נראה כי חווית הזרימה אינה דורשת מאמץ הדבר רחוק מאוד מהאמת .היא דורשת מאמץ ,היא דורשת ריכוז מרבי, אבל היא גם גורמת לאושר מרבי .במהלכה התודעה ממשיכה לתפקד כראוי ופעולה רודפת פעולה באופן בלתי מורגש.

הגורמים הנוספים של הזרימה מוכרים לנו מתחום האימון :מטרות ברורות ומשוב, ריכוז ומיקוד במשימה שלפנינו ,תחושת שליטה במתרחש ,אובדן המודעות העצמית –אנחנו שוקעים לחלוטין בפעילות ולא נותרת לנו די תשומת לב לגירויים אחרים ,הזמן מאבד את המשמעות שלו :לעיתים קרובות חולפות השעות כאילו היו דקות .

הממצאים הם מפתיעים ושוברים את כל התאוריות שעומדות בבסיסם של הסרטים ,הספרים וההתניות החברתיות. אנחנו נוהגים לחשוב שמה שישנה לנו את החיים ויגרום לנו לאושר הם דברים גדולים אבל צ'יקסנטמהיי מראה לנו שאלוהים נמצא בחוויות הקטנות של חיי היום יום .

התובנה הזאת חשובה עד מאוד לכל מי שרוצה להתאמן או לאמן אחרים לשינוי בחיים .

אין צורך לעשות שינויים דרמטיים בחיים כדי להרגיש מאושרים .

לא צריך בהכרח לצאת מהשגרה ולנסוע רחוק (כמו ג'וליה רוברטס בסרט "לאכול ,להתפלל ,לאהוב )  כדי ליהנות  ,לא צריך לעשות משהו יוצא דופן  כדי לחוש הנאה ,לא צריך לעשות מהפיכות בחיים כדי להרגיש מאושר .

הממצא המפתיע הוא שהחוויה המיטבית של זרימה נעשית בשגרה ,בעת הפעילות  היום יומית ולא בשעות הפנאי .התחושה הזאת ש" הזמן טס לי בלי להרגיש " מתרחשת  דווקא כשאנחנו מתאמצים ודווקא כשאנחנו משקיעים אנרגיה בפעילות שדורשת מאתנו מאמץ מיוחד, תשומת לב ,מיומנות ואנרגיה רבה.

צ'יקסנטמהיי מקעקע את המיתוס הרווח על אושר במצב של בטן-גב על החוף בתאילנד בבטלה גמורה ,לאחר שקיבלנו טלפון מאריאלה ממפעל הפיס המודיע לנו שהתעשרנו בין לילה .

"אושר אינו דבר שקורה " הוא כותב "הוא לא תוצאה של מזל טוב ,אי אפשר לרכוש אותו בכסף והוא אינו תלוי באירועים חיצוניים ...זהו מצב שעל כל אדם להתכונן אליו ,לטפחו ולהגן עליו ".

 

מראי מקום :

מיהי צ'יקסנטמהיי ,"זרימה " ,הוצאה משותפת של פקר ואופוס,2012.

מנטה ,גיליון 144 ,ספטמבר 2012.

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 2 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה