שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2588
מאמרים: 7627
Like: 59
מאמרים -> רוחניות -> יהדות
הוסף עכשיו מאמר למדור :
יהדות
 

בת מצווה – משמעויות, חובות וזכויות


אורן גלעד
 
 

 

 

 

בת מצווה – משמעויות, חובות וזכויות

בת מצווה הנו יום חג ביהדות. יום זה נועד לציין את הפיכתה של הנערה לאישה בעת הגעתה לגיל שתים-עשרה, אשר לפי ההלכה היהודית, כל בת ישראל באשר היא נעשית בגיל זה מחויבת בעול המצוות. יום זה הנו יום מרובה בסמלים וטקסים מגוונים, המשתנים מעדה לעדה, והוא נתפס ביהדות כאירוע חשוב ובעל משמעות תרבותית והלכתית, בעיקר, החל מהמאה ה19- עם התפתחות שוויון הזכויות לנשים. את יום זה נהוג לציין בכל קשת זרמי היהדות כמקובל בכל זרם וזרם עם מאפייניו ומנהגיו המיוחדים לו- הן קרב חילוניים והן בקרב חוגים דתיים.

בת מצווה - משמעות השם ביהדות

שמו של יום זה הוענק לו, משום שמיום זה ואילך הנערה מקבלת על עצמה מטעמי מחויבות ורצון את עול המצוות. עול זה - ניתן לחלקו לקטגוריות שונות: לפי חלוקה אחת, מתייחסים לקשר שבין אדם לחברו (כמו עזרה לזולת ומצוות כיבוד ההורה) לעומת הקשר שבין אדם לאלוהיו (כמו תפילה), ולפי חלוקה אחרת מתייחסים למושא האחריות, כלומר, מַבחינים ביןהאחריות על המחשבות והאמונות לבין האחריות על המעשים;ובכל מקרה, יום זה טומן בחובו התכווננות של נערת המצוות לקראת נשיאה בכל אותם האתגרים הרוחניים, הנפשיים והמעשיים המתלווים לגיל  מיוחד זה אשר נמצא בין שני עולמות: ילדות ובגרות.

בת מצווה- חשיבות ציון המועד

במסורת, על פי ההלכה, בהגיעה למצוות, נעשית בת מצווה חברה מלאה בקהילה, כשבאמתחתה זכויות וחובות.ללא קשר לאופן ציון המאורע, בין אם בפרהסיה המלווה בחגיגה גדולה, ובין אם בצנעה בבית בחיק המשפחה, את חג בת המצווה חוגגים בגיל שתים-עשרה (לעומת ציון בר-המצווה של הנער) על שום שהנערה בהתפתחותה הפיזית רגשית ומנטלית מקדימה את התפתחותו של הנער. 

 

 


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 0 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה