שלום אורח, התחבר | הרשם | התחבר דרך פייסבוק 12
12

החברים בפייסבוק

תגיות נפוצות

אנחנו במספרים

קטגוריות: 28
נושאים: 181
משתמשים: 2516
מאמרים: 7556
Like: 59
מאמרים -> רוחניות -> יהדות
הוסף עכשיו מאמר למדור :
יהדות
 

משנה ברורה - הסבר וסקירה אודות הספר


תקליטן
 
 

הספר החשוב 'משנה ברורה' ממרן ה'חפץ חיים' (על שם ספרו 'חפץ חיים' על הלכות לשון הרע) ר' ישראל מאיר הכהן מראדין, מוכר לכל. מאז נכתב לפני כמאה שנה, אף הפך לעמוד ההוראה המרכזי שכל בית ישראל נשען עליו ויצא במספר עצום של מהדורות, ביניהן כאלו הכוללות הרחבות, הערות וביאורים.

הספר – שיצא, מסיבות שונות רק על חלק 'אורח חיים' של השולחן-ערוך – כולל למעשה שלושה חלקים. בראש כל עמוד מופיעים דברי השולחן ערוך (ולצידם דברי בעל 'באר הגולה'). במרכז העמוד (מתחת לדברי ה'שערי-תשובה' המביא תשובות שונות של הפוסקים בעניין הנדון, וה'באר היטב' – שני חיבורים שאינם משל בעל ה'משנה ברורה'), מופיע החיבור 'משנה ברורה'. כאן מובאת תמצית הטעמים של הדין המבואר בשולחן ערוך, מקורותיהם והתחבטויותיהם של הפוסקים במצבים שונים ואת ההכרעה למעשה. דבריו של ה'משנה ברורה', צמודים לדבריו של השולחן ערוך והם למעשה הערות על השולח- ערוך, כתוצאה מכך הם חסרים רצף משל עצמם ולא ניתנים ללימוד בפני עצמם. הסימון לאותיות ה'משנה ברורה' מופיע בגוף דברי השו"ע.

לצידו של ה'משנה ברורה' נמצא את החיבור 'ביאור הלכה'. כאן מרחיב המחבר נקודות שלא ראה לנכון לגעת בהן ב'משנה ברורה' וכאן נראית גדולתו הלמדנית של המחבר, שמפלפל בדברי הראשונים ולעתים רבות מיישבם על נכון. ההפניה ל'דבורי המתחיל' של 'ביאור הלכה' מופיעה בכוכביות המופיעות אף הן בגוף דברי השו"ע.

בשיפולי העמוד נמצא את 'שער הציון'. כאן נמצא הפניות מדויקות לספרים שהביא המחבר ב'משנה ברורה'. אולם נמצא כאן לעתים גם הערות קצרצרות שמסיבות שונות לא מצאו את מקומן ב'משנה ברורה' או ב'באור הלכה'.

כאמור, לספר "משנה ברורה" יצאו מהדורות אינספור, חלקן באותיות רש"י וחלקן באותיות מרובעות. חלק מהמדורות אף נוקדו וראשי-התיבות שבהן נפתחו. בנוסף, יצאו בשנים האחרונות מספר ביאורים חשובים: 'ביצחק יקרא' מאת הרב אביגדור נבנצל הכולל פסקים והערות בעקבי ה'משנה ברורה', ו'איש מצליח' מאת הרב מאיר מאזוז, הכולל הערות לדרכה של הפסיקה הספרדית באותו עניין. בנוסף, יש לציין את הערותיו של החזון-איש על דברי ה'משנה ברורה', שלוקטו ונדפסו בסופן של חלק מהמהדורות. המהדורה הנפוץה ביותר היא "משנה ברורה לשם".

משנה ברורה לשם זו המהדורה הנפוצה ביותר בשוק.


 
 

דירוג : starstarstarstarstar | 1 צפיות ייחודיות | דווח למערכת על מאמר לא תקין

תגובות בפייסבוק


תגובות באתר :

לא נמצא


אנא מלא את כל השדות

כותרת:


תגובה:


אימות:
Captcha כתוב את הטקסט

שת"פ

© כל הזכויות שמורות like2.co.il · שיתופי פעולה